Svátek má: Dana

Komentáře

Eduard Chmelár

historik, politický a mediální analytik

Američané za své vojenské agrese nikdy nebyli souzeni

Před 55 lety, 16. března 1968, spáchali američtí vojáci nejstrašnější válečný zločin od dob nacistických zvěrstev - vyvraždili a vypálili celou vietnamskou vesnici My Lai, celkem zabili 504 lidí, z toho 182 žen a 173 dětí.


Vojáci pátrali po členech Vietkongu, ale protože po nich nebylo ani stopy, vylévali si vztek na bezbranných civilistech. Rota převážně mladých nováčků dostala od svého velitele kapitána Ernesta Mediny šílený rozkaz: „Když je to dům, zapalte ho. Když je to studna, otravte ji. Když to žije, zabijte to!“ Nejprve vyvraždili lidi na rýžových polích a dobytek. Někteří se pokoušeli ukrýt v chatrčích. Četa, které velel čtyřiadvacetiletý poručík William Calley, je vyhnala z domovů. Plakali, prosili o milost, padali na kolena, zoufalé matky chránily své děti. Američané však neprojevili sebemenší náznak soucitu. Všechny je postříleli. Calley sám bez milosti zastřelil asi dvouleté dítě. Nezůstalo však jen při vraždění. Vojáci obyvatel obce před smrtí nejednou i týrali, mrzačili a ženy znásilňovali. Několika dokonce do těla bodáky vyřízli svůj podpis „C Company“. Většina vojáků měla pocit, že ti Vietnamci nejsou lidskými bytostmi. Zacházeli s nimi jako se zvířaty.


Velitelství se masakr pokoušelo ututlat a dlouho ho popíralo. Vyšetřování začalo až poté, co zprávu o tomto bestiálním zločinu zveřejnil dnes již legendární investigativní novinář Seymour Hersch v listopadu 1969 – čili až 20 měsíců po incidentu! - a sesbíral nezpochybnitelné fotografické důkazy a přímá svědectví. Za své zpravodajství získal Hersch Pulitzerovu cenu a řadu dalších ocenění, doma byl však napadán za „nevlastenecké“ chování. V roce 2003 Hersch zpochybnil Bushova tvrzení o zbraních hromadného ničení v Iráku. V roce 2004 v sérii článků odhalil mučení a zneužívání americkou armádou v irácké věznici v Abú Ghraib. Dne 8. února 2023 zveřejnil článek se zjištěním, že sabotáž plynovodů Nordstream 1 a Nordstream 2 uskutečnily Spojené státy v tajné operaci s Norskem. A div se světě, po 55 letech je tento slavný a mezinárodně uznávaný novinář opět obviňován, tentokrát, že je proruský konspirátor...Média o tomto smutném výročí nepřinesla ani slovo. My však nezapomínáme. Nezapomínáme na vietnamský My Lai, nezapomínáme na afghánský Kunduz, nezapomínáme na iráckou Fallúdžu nezapomínáme na to, kdo napáchal nejvíce válečných zločinů od konce druhé světové války, ani na to, jak  nad tím pokrytci a farizejové i na Slovensku přivírají oči. Tím spíš, že za bestiální válečný zločin v My Lai byl odsouzen jeden jediný voják, William Calley, i ten byl po čtyřech měsících omilostněn prezidentem USA Richardem Nixonem a propuštěn na svobodu. Američané za své vojenské agrese nikdy nepykali, nikdy je nedostihla spravedlnost. Tím spíše nesmíme zapomenout.

Eduard Chmelár

K povolebnímu vyjednávání na Slovensku

K povolebnímu vyjednávání na Slovensku

Eduard Chmelár 

10. října 2023
Předseda Progresivního Slovenska Michal Šimečka popsal povolební vyjednávání metaforou, že Fico je fotbalista, který musí proměnit penaltu a on je brankář, který ji musí chytit ...

Sofiina volba Petra Pellegriniho

Sofiina volba Petra Pellegriniho

Eduard Chmelár 

4. října 2023
Přestože se Peter Pellegrini napařuje jako pyšný zajíc, který si může vybrat, jestli ho sežere medvěd nebo liška, jeho situace není vůbec záviděníhodná. To, co vypadá jako hra na bohatou nevěstu, nemusí být jen divadlo pro masy.

Nedovolme, aby se zapomnělo na odkaz Pražského jara

Nedovolme, aby se zapomnělo na odkaz Pražského jara

Eduard Chmelár 

21. srpna 2023
Připomínáme si 55.výročí násilného potlačení Pražského jara.

Jaderná zbraň je zbraní teroristů, ne civilizovaných států

Jaderná zbraň je zbraní teroristů, ne civilizovaných států

Eduard Chmelár 

7. srpna 2023
Slyšel jsem takový vtip, že k tomu, abyste zhlédli film Oppenheimer, potřebujete porozumět geopolitice, moderní fyzice, astronomii a vyžaduje to IELTS (jazykovou zkoušku z angličtiny) minimálně na stupni 8,5.

Ruce pryč od mírových aktivistů na Ukrajině!

Ruce pryč od mírových aktivistů na Ukrajině!

Eduard Chmelár 

4. srpna 2023
Jako prezident občanského sdružení Sjednocení za mír vyjadřuji plnou podporu výkonnému tajemníkovi naší partnerské organizace Ukrajinského hnutí pacifisty Juriji Šeljaženkovi, který se stal obětí policejní šikany, svévole a bezpráví.

Solženicyn věděl, k čemu povede expanze NATO

Solženicyn věděl, k čemu povede expanze NATO

Eduard Chmelár 

4. července 2023
Rozmohl se nám tu takový nešvar... Bratislavská kavárna se začala předhánět v tom, kdo vyprodukuje nejodpornější a nejšovinističtější příspěvek o Rusku.

Souhlasíte s tím, aby Česká republika i nadále dodávala zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
4%
Ne
transparent.gif transparent.gif
31%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
4%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
61%