Svátek má: Světlana

Politika

Velikost textu:

Sofie je stále v šoku, že projekt Jižní proud skončil

Sofie je stále v šoku, že projekt Jižní proud skončil

Zatímco Brusel stále nemůže uvěřit, že projekt plynovodu South Stream je pro Evropu ztracen, Bulhaři jsou v šoku.

Ilustrační foto
16. ledna 2015 - 18:01

Dokonce i na mimořádném zasedání ministrů energetiky v EU minulý týden i jinak skeptická německá delegace vyjádřila naději, že při jednání s Moskvou může být výstavba plynovodu ještě zachráněna, píše Rossijskaja Gazeta (RG.ru).

„Pro celou Evropě by bylo prospěšné, kdyby se projekt oživil," řekl před jednání v Bruselu německý vicekancléř a ministr hospodářství a energetiky Sigmar Gabriel. Nicméně uznal, že rozhodnutí Ruska ukončit projekt South Stream a vést plynovod přes Turecko je zřejmě konečné. Přesto ale poznamenal, že naděje stále žije. „Musíte jen doufat, že když se vztahy mezi Ruskem, Ukrajinou a Evropskou unií opět stabilizují a (projekt) bude opět předmětem diskuse," řekl Gabriel.

Brusel ovšem celé měsíce předváděl absenci sebemenšího zájmu na odstranění překážek, které sám způsobil při zpomalení výstavby plynovodu z Ruska do Evropy. Nyní je však aktivita evropských politiků je úžasná. Problém je, že se Evropané probudili pozdě, komentovala Rossijskaja Gazeta.

Bulhaři zákazem Jižního proudu vyhodili do luftu 17 miliard euro!


K odstranění překážek pro stavbu South Streamu bylo věnováno setkání místopředsedy Evropské komise pro energetickou unii Maroše Šefčoviče s ministry energetiky osmi zemí EU, které byly zapojeny do projektu (Bulharsko, Maďarsko, Slovinsko, Rakousko, Chorvatsko, Itálie, Řecko a Rumunsko).

Turecko nebude volit mezi Evropou a Ruskem

Během snahy Bruselu oživit South Stream, jednali zástupci Ankary s Evropskou unií. Během jejich návštěvy dala šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini jasně najevo, že Ankara má velkou šanci konečně se přiblížit k vysněnému vstupu do EU, ale hlavně by neměla upevňovat vztahy s Ruskem, měla by podpořit sankce a být opatrná k navrhovanému projektu s Ruskem. Odpověď byla poměrně tvrdá, a to z úst tureckého ministra energetiky a přírodních zdrojů Tanera Yildize, že Ankara nebude volit mezi Ruskem a Evropskou unií.

Podle jeho názoru, by se měl každý řídit vlastními zájmy. Turci dali partnerům jasně najevo, že budou rádi za aktivaci procesu přistoupení k EU, ale že nejsou ještě připraveni obětovat vztahy s Moskvou.

V šoku je především Bulharsko

Neúspěch projektu Jižní proud, ukázal, jak bulharské orgány vnímají tlak okolí a kdo jim vlastně dává příkazy. Předchozí vláda, která považovala projekt za jednu ze svých priorit, najednou oznámila přerušení prací na plynovodu hned po příjezdu tří amerických rusofobních senátorů, zdůrazňuje Rosijskaja gazeta. Teprve poté byl zveřejněn dopis Evropské komise, která v něm vyslovila pochybnosti o „některých prvcích“ smlouvy o výstavbě plynovodu. Euroúředníci vycítili slabinu a začali Bulharsku vyhrožovat. Bulharská vláda se nakonec vzdala a předala plnou odpovědnost za vyjednávání Evropské komisi. A přestože ostatní země, zúčastněné v projektu, daly najevo připravenost v něm pokračovat, Sofie poslušně čekala na Evropskou komisi.

V okamžiku, kdy Moskva oznámila, že smlouvu vypovídá, dostali se Bulhaři do šoku. Následně bulharský premiér v parlamentní debatě tvrdil, že není plně obeznámen se smlouvou, ačkoliv ji měl mít už dávno přečtenou. Politici, odborníci, rusofobové i rusofilové nemohou stále uvěřit, že vše skončilo. Vidí za ukončením projektu Jižní proud všechno možné, jen ne skutečnost, že „jim vlak prostě ujel“, vychutnává si situaci Rossijskaja gazeta.

Miller: Když nechce Evropa zboží do domu...

Nedosti na tom. List cituje šéfa Gazpromu Alexeje Millera, který v televizním kanálu Rusko 24 uvedl, že plánovaná výstavba plynovodu pod Černým mořem do Turecka umožní resetovat všechna rizika tranzitu "modrého paliva" přes Ukrajinu.

Vyslovil přitom obavy z narušení tranzitu plynu přes Ukrajinu do Evropy, když se zima začíná prohlubovat.

Už dříve, Miller řekl, že se evropské společnosti po ukončení South Streamu budou muset samy postarat o dodávky ruského plynu pro své zákazníky. „Naše strategie se principiálně mění ve vztahu k evropskému trhu. Rozhodnutí zastavit South Stream je začátek konce našeho modelu, kdy jsme se zaměřili na dodání konečnému spotřebiteli na evropském trhu. Přece nebudeme násilím vnucovat, pokud to kupující nechce, aby mu bylo zboží dodáváno do domu. Dobře, pak se zdá, že se budete muset obléknout a jít do obchodu, a v zimě se obléci ještě tepleji,“ řekl Alexej Miller. Ale byla to samotná Evropská unie, která svojí záměrnou politikou blokovala stavbu South Streamu, dodal.

(kou, prvnizpravy.cz, rossijskaja gazeta, foto: arch.)