Svátek má: Veronika

Komentáře

Iracionální Síkelův (či Fialův) tarif

Při mé ranní procházce po pražských Kobylisích se mne zeptala jedna paní středního věku, jakou dostane od vlády podporu při zvyšujících se cenách energií. Že poslouchá všechny zprávy a čte různé internetové servery a že to dosud vůbec nepochopila.

Řekl jsem jí, že jsem sice ekonom a bývalý ministr financí a že tomu nerozumím také.

To, co dělá vláda je naprosto nepochopitelné. Je to evidentní kličkování, aby to nebylo stejné s tím, co připravovala Babišova vláda, aby to neohrozilo image údajně stále ještě jako pravicové se tvářící ODS a aby to všechny paní na nejen kobyliských ulicích zmátlo. A natěšilo. Slovo tarif je naprostou mystifikací, protože je to forma plošné dotace. O její neúplné plošnosti se teprve bude rozhodovat. Žádný „tarif“ ještě nebyl schválen.

Exministr Havlíček správně říká, že nebyla schválena podpora, ale „zákonný rámec pro to, aby vláda v budoucnu nějakou podporu vytvořila“. Nechci se pošklebovat, zvýšení cen energií, které nastalo díky zelenému šílenství (převedenému v poslední době do evropského „grýndýlu“), řešení žádné nemá. Je to prosté, ale někteří to nechtějí slyšet. Energie jsme si my – Západ – záměrně a uměle zdražili. Ministr Síkela lže, když říká, že nám je zdražil Putin. Navíc je půvabné, že nám tento ministr v rozhovoru v Respektu (10. července) přiznal, že je pro něj sprchování „poměrně důležitý rituál“, že je ve sprše „patnáct minut určitě“ a že si „pod sprchou i čistí zuby“. Nevím, jaký sám sobě určí ministerským rozhodnutím svůj tarif, já bych mu ho dal hodně vysoký. Je tragické, že tento člověk spolurozhoduje o našich životech.Schizofrenie je u jednotlivce vážnou nemocí. U institucí typu vláda je to však přijímáno jako normálnost. Jinak si nedovedu představit, jak může jeden orgán, česká vláda, ve stejný den, ministrem průmyslu a obchodu „řešit“ důsledky zvyšujících se cen energií, a ministryní životního prostředí v rámci našeho „evropského předsednictví“ předsedat summitu těchto ministrů a diskutovat, jak uskutečňovat ekologický projekt „Fit for 55“. Schizofrenik by byl poslán k psychiatrovi.

Mé názory na tragickou ukrajinskou válku jsou známé. Nepřetržitě žádám zahájení vážných jednání o jejím ukončení. Mé názory se neshodují s postoji ukrajinského prezidenta. Přesto mi London Speaker Bureau, které mi občas organizovalo mé různé přednášky v zahraničí, poslalo pozvánku, abych se dostavil do Kyjeva (jakkoli do Varšavy a vlakem do Kyjeva) a promluvil na druhém summitu „of First Ladies and Gentlemen“, který pořádá paní Zelenská. Život tropí hlouposti.

 Václav Klaus

Těsně před prezidentskou volbou

Těsně před prezidentskou volbou

Václav Klaus 

28. ledna 2023
<< Páteční glosa >> V pátek ráno už nemá smysl mluvit o kandidátech, kteří se dostali do finálového druhého kola, i když míra naší informovanosti o nich není rovnocenná. S jedním nějakou politickou zkušenost máme, s druhým nikoli.

Poločas voleb a jejich výpověď o naší době

Poločas voleb a jejich výpověď o naší době

Václav Klaus 

22. ledna 2023
Jsme právě v poločase prezidentských voleb, jejichž obsah je zásadně ovlivněn přechodem na přímou volbu prezidenta.

Trochu smutný průběh pohřbu Benedikta XVI.

Trochu smutný průběh pohřbu Benedikta XVI.

Václav Klaus 

7. ledna 2023
Pro mne, a jistě i pro řadu dalších z nás, byl nejpodstatnější událostí tohoto týdne čtvrteční pohřeb papeže Benedikta XVI. v Římě.

Glosa nebo spíše bilancování

Glosa nebo spíše bilancování

Václav Klaus 

31. prosince 2022
Občas říkám svým kolegům z IVK, kteří se se mnou střídají v psaní těchto našich každodenních glos, že nenapsali glosu, tedy krátký komentář k nějaké aktuální události nebo výroku, ale že napsali článek, který....

Páteční glosa IVK, která kvůli sněhu stejně zapadne

Páteční glosa IVK, která kvůli sněhu stejně zapadne

Václav Klaus 

17. prosince 2022
Tento týden začal zprávou, že inflace u nás zase zrychlila. Fiktivní pozitivum tohoto sdělení vychází z toho, že v minulém měsíci inflace u nás naopak výrazně zpomalila

Nedělejme ve školství další revoluci

Nedělejme ve školství další revoluci

Václav Klaus 

27. listopadu 2022
Školství bývalo pýchou naší země. I v komunistické éře jsme mohli s dostatkem argumentů říkat, že naše základní a střední školství není horší než na Západě.

Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%