Svátek má: Vojtěch

Komentáře

Jak to vidím já

Nešťastný projekt emisních povolenek pokračuje, účet zaplatíme všichni

Evžen Tošenovský

Poslanec Evropského parlamentu (ODS)
Europoslanci ve Štrasburku schválili reformu obchodování s  povolenkami na vypouštění oxidu uhlíku (ETS).

Nešťastný projekt emisních povolenek pokračuje, účet zaplatíme všichni

Podle návrhu Komise je jejich cena příliš nízká a trh s nimi proto nefunguje. Stahování povolenek by mělo zvýšit jejich cenu, což se ale promítne do nákladů na provoz energetiky i průmyslu.

Celý trh s emisními povolenkami je od začátku uměle vytvořený a udržovaný pouze administrativními zásahy, proto se potácí v obrovských problémech a fungovat nebude. Proto jsme nikdy nehlasovali pro. Nový plán může českou energetiku a průmysl stát obrovské náklady, které budou nakonec muset zaplatit koncoví zákazníci.

Poslanci ODS se v rámci možností snažili alespoň chránit zájmy českých firem a domácností, aby na ně negativa systému ETS dopadla co nejméně. Na poslední chvíli se protlačilo snížení tzv. lineárního faktoru, které podle naší analýzy v příštích letech zachrání pro Českou republiku až 100 mld. korun.

Evžen Tošenovský

 

Profil autora  Všechny články autora

Nový energetický balík EK nás může stát stovky miliard

Evžen Tošenovský 

14.prosinec 2016
Evropská komise v úterý představila novou sadu pravidel, kterými se má v příštích letech řídit energetika evropských států.

K výběru superúředníka

Evžen Tošenovský 

29.leden 2015
Vláda jmenovala nejvyššího státního náměstka, který je skoro neodvolatelný. Vypustila tak džina z láhve. Uvidíme, zda džin bude dobře sloužit a nebude zlým skřetem. Každopádně je prakticky nemožné jej nacpat zpátky.