Svátek má: Květa

Komentáře

Pavel Kováčik

poslanec PS PČR (KSČM)

Problémy, které se neřeší

ČSSD v posledních týdnech nastavila nový marketingový trend. Poukazováním na různé pseudokauzy se snaží odvrátit pozornost veřejnosti od vlastních problémů, které pomalu a jistě současnost odhaluje.

A tak je vítaným cílem Andrej Babiš. Ten měl v době svého podnikání využít daňové optimalizace, kterou v České republice svým rozhodnutím umožnil Miroslav Kalousek v době vlastního ministrování. Do pozadí tudíž ustupuje problém jménem OKD a mnohé další. Když se v Poslanecké sněmovně snažili poslanci konfrontovat premiéra Sobotku s kauzou OKD, jeho rolí v ní a nutnými kroky, které by měl stát učinit, raději našel důvod, jak při této schůzi nebýt.

Pravice se ve většině případů na tyto privatizační pozůstalosti, kdy doslova došlo k rozkrádání majetku, upozorňovat příliš nesnaží. Společnost OKD byla doslova vysátá Zdeňkem Bakalou a jeho okolím, došlo k vyplacení obřích dividend na dluh a téměř vše, co mělo nějakou hodnotu, bylo vyvedeno do zahraničí. Byty OKD byly a jsou zlatým vejcem. Ohromně vydělávají majitelům a mají hodnotu řádově několikanásobně větší, než byla odhadní cena, jíž se tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka ani trochu nepodivoval. Nyní se údajně s jejich prodejem současným obyvatelům přes původní přísliby příliš nepočítá. A je jasné, že by je navíc v takovém případě současní majitelé, a může to být klidně skrytě i Bakala, neprodávali za kdysi slíbenou výhodnou cenu. Dá se říct, že to byl úžasný dar, který Bakala od tehdejší vlády obdržel. Kdyby se však podařilo dokázat, že celý prodej byl trestným činem, tak by mohl být tento majetek také potenciálně získáván zpátky, protože jde o výnos z trestné činnosti. Bohužel o to mnozí nemají zájem.

Strany jako ODS či TOP 09 dostávaly od Bakaly štědré miliónové dary na kampaně. Možná právě proto se za každou cenu snaží odvrátit pozornost od jakéhokoliv řešení této kauzy postihující nejen horníky, ale všechny daňové poplatníky.
Pavel Kováčik