Svátek má: Běla

Komentáře

Zahraniční investoři čtou Švejka

Po parlamentních volbách byla jmenována vláda, která podle dostupných zpráv zatím nemá zajištěnou důvěru parlamentu.

Nejistota ohledně délky působení vlády bez důvěry či dalšího směřování politiky ale zahraniční investory neznervózňuje. Ostatně ani jiné politické události v minulosti neměly velký odraz v kurzu koruny vůči například euru. A ani podstatně delší období vlády bez důvěry se neodrazila v neoblibě investic do českých aktiv. Proto tak události zaznamenané během období mezi volbami a získání důvěry vládou v roce 2002 jsou zahraničního charakteru, kdy tehdy upadl v nemilost celý region střední Evropy. V roce 2014 pak během vlády bez důvěry zase s kurzem koruny vůči euru zamávalo rozhodnutí centrální banky zavést kurzový závazek.

U investorů na finančních trzích do českých aktiv se v nadsázce řečeno projevují úspěchy české kulturní politiky při šíření děl českých literárních klasiků. Mezi touto skupinou lidí jsou pravděpodobně v oblibě především příhody vojáka Švejka od Jaroslava Haška.  Politické události jsou totiž v české kotlině spíše umírněné a řešené pragmatickými způsoby a mohou tak připomínat počínání Josefa Švejka za první světové války.

Zajímavé výsledky by určitě přinesl akademický výzkum, jestli to je příčinou či důsledkem stavu ekonomiky. Česká ekonomika je malá otevřená ekonomika, která si přízeň investorů udržuje díky své geografické pozici v rámci EU. Navíc její obchodní otevřenost potvrzuje potřebnost pragmatické politiky, která minimalizuje kurzovou volatilitu.

David Kocourek