Svátek má: Vilém

Regiony

Velikost textu:

Liberecký Palác Adria míří po dlouhých letech do veřejné dražby

Liberecký Palác Adria míří po dlouhých letech do veřejné dražby

Blíží se veřejná dražba legendárního Paláce Adria, nejhodnotnější prvorepublikové stavby v Liberci. Ikonická budova umístěná v srdci tohoto severočeského města tak může získat nového majitele.

Ilustrační foto
7.listopad 2014 - 09:00

Po mnoha letech nejasností se může Palác Adria opět vrátit do kulturního dění v Liberci. Nová éra možná začne už 15. prosince 2014 v 11 hodin, kdy se v konferenčních prostorách Centra Babylon uskuteční veřejná dražba této budovy. Vyvolávací cena je stanovena na 11,500,000,- Kč.

"Věříme, že dražba Paláce Adria vzbudí zájem nejen mezi investory, ale i mezi veřejností. Nejkrásnější budova Liberce může opět nabýt své zašlé slávy," uvádí k očekávané události JUDr. Jaroslav Klokočník, jednatel dražební společnosti DRAŽBY CZ s.r.o. z Jablonce nad Nisou, která dražbu Paláce Adria připravuje.

Veřejná dražba této významné historické budovy navržené architektem Maxem Kühnem nabízí potenciálním investorům výhodu v zajímavé vyvolávací ceně a unikátní možnosti získat dobře známý polyfunkční objekt situovaný v samotném centru Liberce.

Palác Adria dříve díky své velké rozloze nabízel mnoho způsobů využití - od bydlení přes kancelářské prostory, diskotéku, hudební klub či restauraci až po kino. Kořeny této budovy postavené v klasicizujícím akademismu s prvky funkcionalismu, expresionismu a art deco však sahají až do roku 1880. V tomto roce si lékař Christof Stener postavil na nároží ulic Pivovarské a Karlovy dům o jednom podlaží. Dnes se ulice jmenují Rumunská a Boženy Němcové a Palác Adria má podlaží celkem devět - tři podzemní a šest nadzemních. Přestavba se uskutečnila v letech 1927 až 1929 poté, kdy dům koupila italská pojišťovna Riunione Adriatica di Sicurta.

Urbanisticky cenné místo bylo tehdy přebudováno na obytný palác s kinem v suterénních prostorách. Pozoruhodné bylo technické vybavení paláce včetně jednoho z prvních osobních výtahů ve městě - ten byl klecový a měl nosnost 400 kilogramů. Na Paláci Adria se podepsala řada následných rekonstrukcí a změn majitelů, ale historické prvky zůstaly zachovány. Libereckenovinky.cz informoval Tomáš Trejbal Marketing DRAŽBY CZ s.r.o.

(jv,foto:arch)