Svátek má: Vilém

Regiony

Velikost textu:

Nadace ČEZ pomáhá obnovovat ovocné aleje

Nadace ČEZ pomáhá obnovovat ovocné aleje

Nejsevernější české město Šluknov se pyšní novou alejí podél polní cesty směrem na Knížecí. Patrony nových ovocných stromů se stali místní občané, kteří rovnou pomohli s jejich sázením. Na pořízení 180 ovocných dřevin přispěla částkou téměř 158 tisíc korun Nadace ČEZ.

Starostka Šluknova Eva Džumanová
5.listopad 2014 - 09:00

Ovocné aleje do zdejší krajiny historicky patřily, po válce ale zcela vymizely. Nové ovocné stromy tradičních odrůd teď lemují polní cestu vedoucí z města směrem ke vsi Knížecí. Libereckenovinky.cz informovala Mgr. Soňa Holingerová, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy.

„Potěšilo nás, kolik místních se do sázení stromů zapojilo. Získali jsme tak příjemné místo k odpočinku a navíc už za pár let budeme moci společně chodit sbírat jablka, hrušky, třešně nebo švestky,“ uvedla starostka Šluknova Eva Džumanová.

Letošní sázení alejí navazuje na podporu výsadby stromů z roku 2011 a 2013. Celkem už města a obce obnovily či nově vysadily 140 stromořadí, letos Nadace ČEZ podpoří vznik 52 alejí. „Podpora výsadby alejí má neuvěřitelný ohlas. Hlásí se nám desítky obcí a měst s nápady na obnovu alejí v místech, kde dříve historicky existovaly, ale postupně bohužel vymizely,“ řekla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

Alarmujícího úbytku tradičních stromořadí si v loňském roce všimlo i Ministerstvo životního prostředí ČR a vyhláškou podmínky pro kácení alejí zpřísnilo. Ty totiž vedle své estetické funkce přispívají ke snížení prašnosti a hlukové zátěže, pohlcují oxid uhličitý a díky přirozenému stínu poskytují lidem úlevu při vysokých vedrech.

Vědecký festival zve do elektráren na severu Čech

„Blahodárný vliv stromů si asi každý uvědomuje. Méně už se ale ví, jak velký jejich přínos skutečně je. Například takový průměrně vzrostlý strom vyprodukuje během jediného dne množství kyslíku potřebné až pro deset lidí,“ uvedl botanik Václav Větvička.

(jv,foto:čez)