Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

ČEZ Teplárenská obhájila. Křišťálový hatrick je doma!

ČEZ Teplárenská obhájila. Křišťálový hatrick je doma!

Tradiční Vyhlášení výsledků 13. ročníku Projektů roku proběhlo 21. dubna během slavnostního večera Dnů teplárenství a energetiky v Tereziánském dvoře v Hradci Králové.

Z vyhlášení výsledků Křišťálový komín
29. dubna 2015 - 09:00

Teplárenské sdružení ČR tak opět ocenilo různé společností, které v roce 2014 realizovaly projekty v oblasti dálkového vytápění a chlazení, jež přispívají k rozvoji a modernizaci účinných, ekonomických a k životnímu prostředí šetrných systémů zásobování teplem. V kategorii „Rozvoj soustav zásobování teplem“ získala křišťálový komín ČEZ Teplárenská, a. s., ze skupiny ČEZ.  Stalo se tak již potřetí za sebou, a tak vedení společnosti právem slavila křišťálový hatrick.

„Již vloni pro nás bylo velikým překvapením, když jsme v kategorii Rozvoj soustav zásobování teplem získali druhý křišťálový komín. Ten třetí v pořadí a celkově už čtvrtý, je tím nejlepším důkazem, že naši práci děláme dobře a že centrální zásobování měst a obcí teplem má stále více budoucnost. Je totiž zárukou stabilních a kvalitních dodávek tepla a komfortu všech nabízených služeb souvisejících se zásobováním teplem,“ uvedl Vladimír Gult, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Teplárenské.

Další křišťálový komín tak naplnil i jeho loňská slova, kdy ten druhý za teplofikaci města Ledvice v roce 2013 považoval za velikou výzvu, aby společnost v započatém trendu pokračovala a rozvíjela ho dál jak ke spokojenosti současných, tak i dalších potenciálních odběratelů.

Připojení lázeňských domů a městských lokalit Šanov a Prosetice v Teplicích na soustavu zásobování teplem bylo realizováno ve dvou etapách. Vzhledem k tomu, že centrální zásobování teplem nahradilo stávající plynové kotelny, je významným doprovodným efektem snížení emisí NOx o zhruba 1,7 tuny a emisí CO o 0,44 tuny ročně. Délka trasy bezkanálového rozvodu z předizolovaného potrubí je 4 660 m. Celková investice do projektu teplofikace byla 125 milionů korun.

„Všem odběratelům je dodáváno teplo vyráběné efektivní a ekologickou kombinovanou výrobou elektřiny a tepla z Elektrárny Ledvice, přičemž počítá se s tím, že do lázeňského města bude dodávat 112 TJ tepla ročně.  Díky horkovodu se dříve napojeným odběratelům na plynové kotelny sníží cena za teplo o více než 15 %,“ poznamenal Petr Hodek, místopředseda představenstva a obchodní ředitel ČEZ Teplárenské. Nová soustava zásobování teplem v Teplicích má podle něj dostatečnou rezervu výkonu, což umožňuje připojit i další případné odběratele.

Ceny vítězným Projektům roku ve čtyřech soutěžních kategoriích předal předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek: „Jsem rád, že i letos nebyl výběr jednoduchý, protože se přihlásila řada kvalitních projektů. To ukazuje, že i přes obecně velmi složitou situaci v energetice se v teplárenství stále daří dělat investice, které mají významný přínos pro životní prostředí našich měst a obcí.“

Jak k tomu dodal Martin Hájek, ředitel Teplárenského sdružení ČR, každoročně se v oblasti soustav zásobování teplem a chladem dokončuje řada zajímavých projektů. Modernizují se, rekonstruují i nově budují zdroje, tepelné sítě i zařízení u zákazníků. Od roku 2002 proto Teplárenské sdružení České republiky pořádá soutěž Projekt roku v soustavách zásobování teplem  a chladem. Z uvedené užší nominace je pak v každé ze čtyř kategorií vybrán jeden, který získá od Teplárenského sdružení České republiky ocenění Projekt roku 2014.

„Teplárenství je stále veřejností vnímáno jako statický obor energetiky, soutěž Projekt roku však ukazuje, že tomu tak zdaleka není,“ konstatoval Martin Hájek s tím, že od roku 2002 již bylo do této celostátní energetické soutěže nominováno celkem 115 teplárenských projektů. Titul Projekt roku získalo 43 z nich a Počinem roku bylo ohodnoceno dalších 10 aktivit teplárenských společností.

Společnost ČEZ Teplárenská má již čtyři křišťálové komíny. První získala v roce 2010 za severomoravský projekt „Vyvedení tepla z Elektrárny Dětmarovice a nová soustava zásobování teplem v Bohumíně“. Ten zároveň patřil i mezi oceněné projekty desetiletí 2001 – 2010, kdy skončil na 2. místě v hlasování novinářů, na 2. místě v hlasování veřejnosti a na 3. místě v hlasování odborníků.

Předloni pak přibyl křišťálový komín za Projekt roku 2012, konkrétně za realizaci napojení města Bíliny na dálkové vytápění z Elektrárny Ledvice a vloni další za teplofikaci města Ledvice prostřednictvím centrálního zásobování teplem ze stejné elektrárny.

Vůbec prvním projektem Skupiny ČEZ, který byl oceněn odborníky v teplárenství v rámci Projektu roku, měl název „Náhrada lokálních topenišť teplofikací obce Horní Maršov“. Jeho realizaci zajišťovala východočeská Elektrárna Poříčí v roce 2003. Kralovehradeckenovinky.cz informoval Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy

Na fotografii: Vladimír Gult, předseda představenstva (uprostřed) a Petr Hodek, místopředseda představenstva ČEZ Teplárenská, a. s., ze Skupiny ČEZ převzali teplárenského „Oskara“ – Křišťálového komínu z rukou předsedy výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirka Topolánka (vlevo).
(jv,foto:čez)