Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Zkontrolujte si platnost svého občanského průkazu

Zkontrolujte si platnost svého občanského průkazu

V letošním roce končí desetiletý interval od poslední hromadné výměny občanských průkazů. Občané by si proto měli zkontrolovat platnost svého průkazu a předejít tak případným problémům před úřady či policií.

Ilustrační foto
29. srpna 2015 - 09:00

Ideální čas pro zažádání o nový občanský průkaz je v období mezi třiceti a šedesáti dny před skončením platnosti průkazu. V právních předpisech, které upravují vydání občanských průkazů, není tato lhůta přesně stanovena, je proto možné požádat i dříve než 60 dnů před skončením platnosti. Ti, kteří mají zřízenou datovou schránku pro fyzické osoby, jsou na tuto skutečnost upozorněni 60 dnů před skončením platnosti průkazu.

Lhůta pro vyhotovení občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji, tzv. „e-OP“, je 30 dní, proto je nutné nenechávat vyřízení dokladů na poslední chvíli. Správní poplatek se z důvodu skončení platnosti nevybírá.

Českým rájem bez bariér a po stopách filmů


Na žádost lze vydat i občanský průkaz bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji, tzv. OP „blesk“, který se vyhotovuje ve lhůtě do 15 dnů, zpravidla však na počkání a jeho platnost je jeden měsíc. Správní poplatek činí 100 Kč. Tento průkaz se však vydává pouze z důvodu ztráty, odcizení, poškození nebo zničení občanského průkazu na žádost občana. Žádost o vydání OP „blesk“ se podává současně se žádostí o vydání „e-OP“ místně příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností (OÚORP).

Libereckenovinky.cz informovala Markéta Dědková, mluvčí Krajského úřadu Libereckého kraje.

(jv,libereckenovinky.cz,foto:arch.)