Svátek má: Otýlie

Regiony

Velikost textu:

Kraj pokračuje v likvidaci nevyhovujících objektů

Kraj pokračuje v likvidaci nevyhovujících objektů

Demoliční práce v bývalém vojenském prostoru Ralsko pokračují. K zemi půjdou objekty v Hradčanech nad Ploučnicí.

Bývalé sovětské budovy v Ralsku-ilustrační foto
25. dubna 2019 - 07:00

Rada kraje na své úterní schůzi schválila další dvě veřejné zakázky na demolici havarijních objektů v Ralsku za bezmála 9 milionů korun. Cílem kraje je z bývalého vojenského prostoru odstranit nevyhovující, nebezpečné a chátrající objekty.


Demoliční práce mají za cíl kompletní odstranění havarijních objektů z pozemků a s nimi souvisejících technologických objektů, náletové zeleně, stromů a komunálního odpadu (černých skládek), ohumusování a následnou výsadbu zeleně.

„Letošní demoliční práce začaly již v lednu. K zemi šly nedávno například tři komíny objektu bývalé kotelny. Chceme mít z tohoto prostoru čisté a bezpečné místo. Na financování dalších demolic chceme získat dotace z programu ministerstva pro místní rozvoj,“ uvedla Jitka Volfová, statutární náměstkyně pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky. 

Demolice objektů bude probíhat na dvě etapy v katastrálním území Hradčany nad Ploučnicí. Celková cena demolice, kterou provede firma NEXTA s.r.o., je 8.856.191 korun.

„Demolice v Ralsku začaly v roce 2016 zbouráním nedostavěného kulturního domu. Letošní bourací práce nás vyjdou na zhruba 30 milionů korun. Prostor společně s letištěm a 170 objekty převzal Liberecký kraj od státu v roce 2007. Nyní ho spravujeme prostřednictvím Krajské správy silnic Libereckého kraje, příspěvkové organizace,“ uzavřel Jan Sviták, náměstek pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek. Od roku 2011 bylo ve vojenském prostoru Ralsko zbouráno 26 objektů. Cena posledních zakázek od roku 2016 do současné doby je 12.005.207 korun včetně DPH. K zemi šel například Kulturní dům, Generální štáb, dvě kotelny a další přidružené objekty.

O celé záležitosti informoval Libereckenovinky.cz mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.

(vm, Libereckenovinky.cz, foto: arch.)