Svátek má: Vilém

Regiony

Velikost textu:

Jizerská magistrála se připravuje na Jizerskou 50

Jizerská magistrála se připravuje na Jizerskou 50

Již následující víkend přivítá Jizerská magistrála jednu z nejtradičnějších sportovních akcí v České republice, 48. ročník ČEZ Jizerská 50. Během posledních čtyř let se v běžeckých stopách vystřídalo na 25 tisíc amatérských a profesionálních lyžařů.

ČEZ Night Light Maraton
8.leden 2015 - 09:00
ČEZ Jizerská 50 v oranžových barvách!  Generálním partnerem závodu je Skupina ČEZ. Libereckenovinky.cz informovala Soňa Holingerová, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy.

„Jizerskou 50 vnímáme jako tradiční a profesionálně připravovanou akci, která je svou atmosférou tou pravou zimní oslavou jedinečné energie na našich horách. Těšíme se na výkony ve všech běžeckých kategoriích,“ říká Michaela Žemličková ze Skupiny ČEZ.

Víkend ČEZ Jizerské 50 se uskuteční v termínu 9. – 11. ledna 2015. Ale již v úterý 30. prosince si mohli první závodníci vyzkoušet trať.  Na trase Jizerské 50 se uskutečnil tradiční ČEZ Bedřichovský Night Light Maraton, který se jel v noci za svitu čelovek. O závody je obrovský zájem, což potvrzuje fakt, že na hlavní padesátikilometrovou distanci zbývá posledních 150 čísel.

Pro účastníky je připraven i bohatý doprovodný program. Slavnostní zahájení odstartuje v pátek večer ohňostrojem, v sobotu pak probíhá závod na 25 km klasickým stylem. Sobotní večer všem účastníkům i divákům zpestří ČEZ Energy Fest, na kterém vystoupí například kapela Horkýže Slíže. Začátek je od 19.00 hodin na nám. dr. E. Beneše v Liberci a akce je zcela zdarma.
 
V neděli 11. ledna pak z lyžařského stadionu Bedřichov odstartuje hlavní závod ČEZ Jizerská 50. Ani zde nebudou znovu chybět velká jména světového lyžování, která do Jizerských hor jezdí v posledních letech pravidelně zejména díky zařazení ČEZ Jizerské 50 do rodiny významných mezinárodních seriálů. Na start se tak postaví například elitní běžci Anders Aukland, Joergen Aukland (oba Norsko), Oskar Svärd (Švédsko), z domácích pak Stanislav Řezáč a Lukáš Bauer.  Na členitou trasu mezi Bedřichovem a Jizerkou se vydá i handicapovaný Honza Tománek, kterého na vozík připoutala v patnácti letech srážka s automobilem. Český reprezentant v hand-cyclingu vyslyšel výzvu pořadatelů a ČEZ Jizerskou 50 absolvuje na monoski.

Skupina ČEZ přiveze do Jizerek na celý víkend také Energy zónu, ve které se všichni mohou zahřát jednak teplým čajem, ale také postát u plynových hořáků, zahrát si hry wii popřípadě dobít baterky energy drinkem. Zároveň se návštěvníci mohou zúčastnit Oranžového čtyřboje o dětská horská kola a outdoorové oblečení. Připravena je také fotosoutěž o další hodnotné ceny.

Další zajímavosti k 48. ČEZ Jizerské 50:
-    Poběží téměř 1 000 nováčků, takže každý sedmý pojede na Jizerské 50 poprvé
-    Čtvrtina závodníků hlavního závodu jsou cizinci
-    Závodníci pocházejí z 31 zemí světa
-    Nejstarší závodník na startu 50 km závodu je Nor a je mu 83 let
-    Závodu se znovu zúčastní Ladislav Míka, v 73 letech to bude už jeho 48. start

První ročník Jizerské 50 se jel v roce 1968. V počátcích se jednalo o oddílový závod TJ Lokomotiva Liberec a součást horolezecké přípravy některých členů oddílu. Dalším důležitým bodem byl pro Jizerskou 50 rok 1970, kdy se závodu zúčastnilo všech 14 členů Expedice Peru '70, kteří zahynuli pod kamennou lavinou na Huascaránu dne 31. května 1970. Od té doby nese závod přídomek Memoriál Expedice Peru 70. Vzpomínka na horolezce je od té doby nedílnou součástí slavnostního zahájení Jizerské 50 (wiki.).
(jv,foto:čez)