Svátek má: Jaroslav

Regiony

Velikost textu:

Lyžařská výstava v Janově byla zkouškou na stálou expozici

Lyžařská výstava v Janově byla zkouškou na stálou expozici

Více než 500 lidí navštívilo Lyžařskou výstavu, která se konala ve dnech 25. - 28. 10. 2014 v Janově nad Nisou. Výstava se věnovala především běžeckému lyžování a k vidění byly zajímavé exponáty z doby Bohumila Hanče až po lyže z letošních ZOH v Soči.

Lyžařská výstava v Janově nad Nisou
4.listopad 2014 - 09:00

„Exponáty na výstavu zapůjčila i řada osobností našeho lyžování, např. Květa Pecková – Jeriová, Radim Nyč, Gabriela Soukalová - Svobodová či první olympijská medailistka Helena Balatková – Šikolová. Návštěvníci mohli shlédnout také lyže Stanislava Řezáče, se kterými  vybojoval ve finiši 3. místo na Vasově běhu v roce 2012, v němž byl dosažen rekordní čas závodu. Mezi rarity patřila kombinéza s ustřiženými rukávy Lukáše Bauera z MS ve Val di Fiemme, lyžařské medaile z roku 1912 nebo originální oznámení o úmrtí Bohumila Hanče,“ prozradila Ivana Zelenková z organizátory výstavy Českou lyžařskou společnost o. s.

Nedílnou součástí výstavy byly podle ní fotografie. Zaujaly zejména fotografie pana Josefa Stránského a Jaroslava Poloprutského z 60. - 70. let minulého století. Mnozí z pamětníků si rádi zavzpomínali i na oblíbený Jablonecký lyžařský maraton.

Výstavu pořádal spolek Česká lyžařská společnost o. s. ve spolupráci s obcí Janov n/N a v roli pořadatele se objevila také dlouholetá reprezentantka Alena Bartošová. Důležitými partnery výstavy byl Ski klub Jablonec n/N a Svaz lyžařů ČR.

Výstava byla umístěna v bývalém kulturním domě, který je nyní ve velmi špatném stavu. Obec již zadala zpracování projektu na rekonstrukci, jenž výhledově počítá s možností umístění stálé expozice o běžeckém lyžování, které bezpochyby do regionu Jizerské hory patří. Libereckenovinky.cz informval Mgr. Jiří Langer, tiskový mluvčí Krajského úřadu Libereckého kraje.

(jv,foto:kú)