Svátek má: Evžénie

Regiony

Velikost textu:

Česko-německý předškolní projekt Krůček po krůčku

Česko-německý předškolní projekt Krůček po krůčku

V Drážďanech proběhla závěrečná prezentace projektu Krůček po krůčku do sousední země, který byl financován z prostředků Evropské unie.

Závěrečná prezentace
11.listopad 2014 - 09:00

V letech 2012 až 2014 byla uskutečněna přeshraniční setkání v celkem 125 českých a německých mateřských a základních školách a v organizacích pracujících s dětmi od 3 do 8 let.

Těžiště projektu představovali vyslanci ze sousední země, kteří navštěvovali jednotlivá zařízení na české i německé straně hranice a hravou formou přibližovali jazyk a kulturu sousední země dětem a pedagogům. Na dvacet vyslanců vyškolených Koordinačními centry česko-německých výměn mládeže realizovalo v příhraničních zařízeních různorodé aktivity, například česko-německé odpoledne plné her, jazykové hry nebo předčítání dětské literatury ze sousední země. Každý vyslanec uskutečnil v průměru 23 návštěv v 6 zařízeních. Zároveň vyslanci pomáhali pedagogům při přípravě výletů do sousední země nebo přeshraničních setkání. Díky podpoře vyslanců vzniklo 13 nových česko-německých partnerství.

„Při setkáních mohou děti navázat nová přátelství a prožít napínavé zkušenosti“, řekla Vendula Maihorn, jedna z vyslankyň ze sousední země.

Tříletý projekt realizovala Koordinační centra česko-německých výměn mládeže v příhraničních regionech Česka, Bavorska a Saska po celé délce společné hranice. Jedná se o doposud největší projekt svého druhu. Do bezplatné nabídky se zapojilo kolem 6 000 dětí a 1 200 dospělých ze 125 mateřských a základních škol, školních družin a neziskových organizací z obou zemí. V rámci Evropského dne spolupráce 2012 byl projekt oceněn jako jeden z příkladů dobré praxe evropské přeshraniční spolupráce.

Lyžařská výstava v Janově byla zkouškou na stálou expozici

V průběhu projektu byly vydány dvě publikace pro pedagogy – slovníček a metodická příručka k tvorbě aktivit přibližujících dětem jazyk a kulturu sousední země. Součástí projektu byla také nabídka seminářů pro pedagogy, které využilo na 200 zájemců, a finanční podpora společných setkání českých a německých dětí a výměnných pobytů pedagogů.

(jv,libereckenovinky.cz,foto:tandem)