Svátek má: Vojtěch

Regiony

Velikost textu:

Také Česká Lípa vstoupí do roku 2015 s provizoriem

Také Česká Lípa vstoupí do roku 2015 s provizoriem

Pouze nejnutnější výdaje spojené se samotných chodem města bude moci platit českolipská radnice v prvních měsících roku 2015. Na posledním prosincovém zasedání zastupitelstva totiž nebyl předložen rozpočet města na další rok, ze zákona tak byli zastupitelé povinni schválit pravidla rozpočtového provizoria.

Romana Žatecká, starostka České Lípy
29.prosinec 2014 - 09:00

„Je potřeba říci, že v rozpočtovém provizoriu budou pro občany zajištěny všechny nejnutnější služby, jako je úklid silnic, sněhu, vývoz odpadů, veřejná doprava nebo veřejné osvětlení. V plném provozu samozřejmě bude také městský úřad. Na návrhu rozpočtu města na rok 2015 intenzivně pracujeme. Chceme připravit vyrovnaný rozpočet, nechceme přebírat rozpočet ve stavu, v jakém zůstal po předchozím vedení města, tedy se 70milionovým schodkem. Z mého pohledu rozpočty připravované v minulých letech postrádaly určitý smysl a konkrétní ideu. V současnosti přehodnocujeme investice tak, aby se v rozpočtu objevily jen ty, které město může technicky a finančně zajistit. Chceme také změnit samotný systém přípravy rozpočtu,“ uvedla starostka České Lípy Romana Žatecká.

Ta zároveň doplnila, předložení návrhu rozpočtu na prosincové zasedání zbrzdil také fakt, že se podařilo členy do finančního výboru nominovat až na prosincovém zasedání. A bez toho aniž by návrh rozpočtu projednal finanční výbor, jej nemůže radnice zastupitelům předložit k hlasování.

Rozpočtové provizorium je schváleno na první čtvrtletí roku 2015, tedy do 31. 3. 2015. V prvních třech měsících příštího roku tak bude město moci hospodařit se 139,5 miliony korun, což je zhruba čtvrtina výdajů, které město utratilo v loňském roce. Hradit bude moci pouze nejnutnější výdaje a také ty položky, ke kterým se zavázalo smluvně. Fungovat samozřejmě kromě úřadu budou také všechny školy, školky a další příspěvkové organizace. Dokud město neodsouhlasí rozpočet na příští rok, nemůže se pustit do žádné nové investice, fungovat nebudou ani grantové programy města. Pokračovat se však bude v již započatých projektech.

Lidé pomohou Jizerským horám nákupem kalendářů

V letošním roce město hospodařilo s 535 miliony korun a schodkem zhruba 22 milionů korun. Na investice město vyčlenilo 98 milionů korun, mezi největší investiční akce patřilo zateplení ZŠ Špičák nebo rekonstrukce ulice 5. května. Informaci přinesly webové stránky města Česká Lípa.

(jv,libereckenovinky.cz,foto:PL)