Svátek má: Vilém

Regiony

Velikost textu:

Pivovar Svijany představil "Plechovky pro chlapy"

Pivovar Svijany představil  "Plechovky pro chlapy"

Čechoslováci vždy byli a stále jsou tradicionalisté, a proto při konzumaci upřednostňují buď točené pivo, případně pivo v lahvích. První pivo se u nás začalo stáčet do plechovek až na začátku 90. let a dnes je toto balení piva v sortimentu většiny pivovarů.

Plechovky pro chlapy
17.březen 2015 - 09:00

Češi žijí stále aktivněji a dosavadní pivní obaly jim přestávají vyhovovat. Skleněné lahve jsou příliš těžké, neskladné a málo odolné nárazu. Navíc jsou nepraktické z důvodu složitější manipulace a nutné úhrady zálohy.

Sudy, byť o menším objemu, jsou příliš velké a špatně skladovatelné, navíc vyžadují další vybavení, neobejdou se bez výčepního zařízení. Klasické hliníkové plechovky o objemu 0,33 nebo 0,5 l jsou zase příliš malé a nelze je znovu uzavřít. PET lahve se proto zdají jako logický  krok, vyplnily skulinu na trhu a jejich podíl se rok od roku zvyšuje. Momentálně je přes 12 % a  očekává se další růst. A to přesto, že na první pohled praktický obal má celou řadu nedostatků.

Plastové pivní lahve propouštějí k pivu světlo a kyslík a naopak z nich uniká CO2. Díky tomu v nich pivo rychle stárne a ztrácí říz i pitelnost. I tak mají plastové lahve ve svém sortimentu všechny velké pivovary. Svijanské pivo v nich ale zákazníci nenajdou. Ani teď, ani v budoucnu.

„Pivo u nás vzniká dvourmutovým způsobem vaření, kvašením v otevřených kádích na spilkách a dlouhodobým zráním v ležáckých sklepích při nízkých teplotách. Vaříme ho pořád stejně, jako tomu bylo v polovině minulého století, v době, kdy se české pivo proslavilo po celém světě. Celý proces vnímáme jako pravé řemeslo, vkládáme do něj veškerý svůj um, roky zkušeností, spoustu energie. Investujeme hodně sil do obnovy českého žateckého chmele, používáme tradičně vyráběný slad na humnech v malých sladovnách. Tak, jako si extrémně hlídáme, abychom nijak nenarušili tradici ve výrobním procesu, bráníme se i využívání pivních obalů nedůstojných pro poctivé české pivo.  A mezi ně patří především plastová lahev, která s tradicí nemá nic společného a navíc zatěžuje životní prostředí,“ říká Petr Menšík, sládek Pivovaru Svijany.

Téměř se totiž nemluví o tom, že plastová pivní lahev, která je vícevrstvá, je na rozdíl od obyčejných bílých PET lahví prakticky nerecyklovatelná.

V reakci na vzrůstající poptávku po praktických velkých pivních obalech představil Pivovar znovuuzavíratelné plechovky pro chlapy. Praktický dvoulitrový obal ze železa opatřeného uvnitř inertním potravinářským lakem má oproti plastovým pivním lahvím hned několik obrovských výhod. 

Tou největší je nepropustnost. Železná plechovka nepropustí světlo, pro pivo je tak spolu s KEG sudem nejvhodnějším obalem. K pivu se přes železné stěny nedostane kyslík a zároveň se v něm udrží CO2, což je pro jeho chuť, pitelnost i zachování čerstvosti nezbytné. Ani v plechovkách pro chlapy není svijanské pivo pasterované.

Šedesát procent lidí na Liberecku by změnilo své povolání i obor


„Plechovky pro chlapy jsou logickým vyústěním našich snah o rozšíření sortimentu o lehký, skladný a snadno transportovatelný obal, který uchová pivo beze změn stejně jako sud. Jsou pro tradiční nepasterované pivo důstojným obalem, který ho bezpečně ochrání před okolními vlivy a zachová ho v perfektní kondici,“ říká Petr Menšík, svijanský sládek. Na rozdíl od plastových pivních lahví jsou železné plechovky plně recyklovatelné a ani jejich výroba zbytečně nezatěžuje životní prostředí.Libereckenovinky.cz informovala Petra Winklerová, tisková mluvčí Pivovaru Svijany.

(jv,libereckenovinky.cz,foto:pivovarsvijany)