Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Sklářské muzeum Nový Bor láká na výstavu Martina Janeckého

Sklářské muzeum Nový Bor láká na výstavu Martina Janeckého

Novoborské sklářské muzeum seznamuje veřejnost pravidelně se zajímavými sklářskými výtvarníky a designéry. Tentokrát to bude Martin Janecký, který techniku hutního tvarování posunul až ke sklářskému sochařství.

Výstava
16. listopadu 2014 - 09:00

Jeho řemeslně náročné skleněné sochy poukazují na unikátnost jeho tvorby, která spočívá v hledání nových forem tvarování skla za tepla. Při své práci netvaruje sklo jen zvenčí, jak je obvyklé, ale z vnitřní části baňky za pomoci různých kovových nástrojů. Tato náročná technika je označována jako „inside sculpturing“. Přes klauny, kouzelníky, zvířata a hudební nástroje se dopracoval k celým sochám fascinujích zemitých barev, které v divákovi vyvolávají niterné pocity zamyšlení, ticha a osamění.    

Martin Janecký je typickým příkladem nositele tradice. Se sklem začal pracovat ve třinácti letech na huti svého otce v Oseku. Vyzkoušel všechny práce, které s výrobou skla souvisí, tak jak je ve sklářských rodinách zvykem. Nemusel, a možná právě z té svobody volby vzešla láska k tomuto fascinujícímu řemeslu. Nejprve absolvoval střední sklářskou školu v Novém Boru. Ve studiu pokračoval v ateliéru akademického sochaře Václava Machače, jehož vliv je v Martinově tvorbě patrný. Tehdejší otevírání se světu v 90. letech 20. století a zároveň první potíže českého sklářství při konfrontaci s tržní ekonomikou mu umožnilo získat cenné zkušenosti. Nejdříve navštěvoval Pilchuck Glass School v americkém Seattlu a poté získal praxi v mnoha cizích zemích (Švédsko, Holandsko, Jižní Afrika, USA, Kanada). O sklářském řemesle začal i přednášet na amerických univerzitách.

Z prvního ocenění se těšil v domovském Novém Boru v roce 2000 při známé soutěži „Řemeslo a Umění ve skle“. Jednalo se hned o 1. místo v kategorii hutní plastika. Další ceny přišly ze zahraničí, kde se stal velkou uměleckou hvězdou. Naše široká veřejnost však na jeho objevení teprve čeká. Tomu má napomoci i jeho první souborná výstava v Čechách, která se bude konat právě v Novém Boru.

Lyžařská výstava v Janově byla zkouškou na stálou expozici


Výstavu konající se v novoborském sklářském muzeu od 16. listopadu 2014 do 1. března 2015 připravily společně s Martinem Janeckým ředitelka sklářského muzea Mgr. Petra Ajšmanová a kurátorka Mgr. Tereza Bednářová. Libereckenovinky.cz informovala Kateřina Ditterová za Sklářské muzeum Nový Bor.
(jv,foto:SmNB)