Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Kreslený kluk Večerníček navštívil jabloneckou Mincovnu

Kreslený kluk Večerníček navštívil jabloneckou Mincovnu

V letošním roce slaví 50 let legendární postava Večerníčka českého výtvarníka a filmaře Radka Pilaře.

Večerníček si sám vyrazil svoji minci
12. listopadu 2015 - 09:00

Symbolickým zlatým hřebem oslav se stala ražba pamětní mince, která na popud České televize proběhla v jablonecké České mincovně. Zúčastnil se i samotný Večerníček, který si minci vlastnoručně vyrazil.

Večerníček se tak zařadil po bok významných českých osobností, které mají svou pamětní minci či medaili – prezidenta Václava Havla, zpěváka Karla Gotta, oštěpařky Barbory Špotákové a dalších. Postavička, na které vyrostlo několik generací televizních diváků, jejího autora proslavila. Ražbě pamětní mince přihlížela také jeho dcera Marina Odvárková, která neskrývala radost z toho, že se dílu jejího otce dostalo takovéto pocty.

„Celá sběratelská série obsahuje kromě samotného Večerníčka také mince s vílou Amálkou, Maxipsem Fíkem nebo Bobem a Bobkem,“ uvedl marketingový manažer České mincovny Lukáš Jokl.

Česká mincovna vydá s Večerníčkem celkem 50 zlatých uncových pamětních mincí (43 950 Kč), 250 kusů menších (3,49 g) zlatých mincí (5 490 Kč) a 500 stříbrných uncových mincí, které budou k dostání za 1 450 Kč.

Elektronické aukce znamenají miliony úpor pro krajskou pokladnu

Česká mincovna sídlící v Jablonci nad Nisou svým vznikem navázala na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy a Slezska. České mince vyrábí od roku 1993, od závěru roku 1994 vyrazila všechny dosavadní stříbrné a zlaté mince a od roku 1996 i všechny oběžné mince České republiky vydávané Českou národní bankou. Rozvíjí vlastní výrobu mincí a medailí, zabývá se také distribucí zlatých investičních slitků. V říjnu 2012 zprovoznila svůj vlastní investiční portál ČM AURUM. Libereckenovinky.cz informovala Mgr. Jana Kratochvílová.

(jv, libereckenovinky.cz foto:Jan Jirouš)