Svátek má: Romana

Regiony

Velikost textu:

Šťastná země v Radvánovicích vstupuje do další sezóny

Šťastná země v Radvánovicích vstupuje do další sezóny

Přivítali jsme přes padesát tisíc návštěvníků, hlavně rodin s dětmi, kterým je areál prioritně určen. Letos se na to budeme snažit navázat, připraveno máme několik výrazných novinek, připomíná úspěšnou sezónu správce areálu Pavel Faltus.

Stavba repliky hradu Trosky
20. dubna 2015 - 09:00

Nová sezona bude zahájena akcí Český ráj dětem, Šťastná země se stane cílem putování za pohádkami a pověstmi, které startuje v sobotu 25. dubna dopoledne v Lázních Sedmihorkách. V rámci akce bude vstup do areálu Šťastné země tento den zdarma.

„Od konce dubna již areál zůstane otevřený sedm dnů v týdnu, na víkendy máme připraveny doprovodné akce hlavně v historické, keltské vesničce. Jaro u nás již tradičně patří školkám a dětem z prvních ročníků základních škol, pro které připravujeme každodenní speciální program. Nově bude pojato občerstvení, jídelní lístek bude vyvěšený na internetu, návštěvníci si budou moci pochutnat na tradiční kuchyni za lidové ceny. V občerstvení se již nebude platit čtyřlístky, naši speciální měnu si ponecháme už jen na platbu některých doplňkových služeb,“ přibližuje Faltus.

Na návrší nad areálem, kde předloni stál velký slaměný drak, který byl zapsán do České knihy rekordů, vyrůstá replika hradu Trosky, který je odtud nadohled. Pravděpodobně půjde o jednu z největších atrakcí letošní návštěvnické sezony v celém Českém ráji! Replika hradu vzniká, jak jinak, z akátového dřeva v poměru 1:5, podobat se bude spíše historickému vyobrazení hradu ze středověku než současné zřícenině. Pannu a Babu ale poznáte jako největší věže bezpečně, dohromady bude mít dřevěný hrad věží šest, a také cimbuří, vstupní brány, ochoz a vyhlídku z nejvyšších věží, které měří 8,5 metru. Odsud budou vidět skutečné Trosky jako na dlani! Děti se z vyhlídkových věží budou moci dolů svézt tobogány. Hrad má být dokončen a veřejnosti zpřístupněn 28. června při koncertu kapely Kryštof a na tobogánu se možná jako první projede Richard Krajčo!

„Jako další letošní novinku chystáme v rámci tradičního srpnového Slamáku dřevosochání. Desítka sochařů zde bude týden před zraky návštěvníků vytvářet umělecká dílka, která budou na konci srpna vydražena. Práci s dláty a paličkami si budou moci vyzkoušet i děti v rámci doprovodných dílen,“ zve Pavel Faltus.

Jestliže byl vloni největším návštěvnickým tahákem koncert kapely Kryštof, letos budou mít Krajčo a spol. slušnou konkurenci. Šťastná země totiž také přivítá frontmana kapely Chinaski Michala Malátného, přijede známá slovenská kapela No Name, na konci srpna zde bude koncertovat Marek Ztracený a David Deyl. Kromě Slavností slámy, které budou letos začínat již 23. července, zde v září proběhne ještě Babí léto. To je plánováno na sobotu 12. září.

Filozofie areálu Šťastné země zůstává stále stejná, a sice dát náplň volnému času celým rodinám, které zde mohou trávit společně svůj volný čas. Je zde rozmístěno více než sto herních prvků pro děti. Vyrobené jsou z akátového dřeva, mají charakteristický a nezaměnitelný tvar, který poznáte na první pohled. Rukopis Tomových parků - největšího českého výrobce originálních dětských hřišť - se nezapře. Ve Šťastné zemi najdete dětskou trpasličí vesničku, množství dřevěných domků pro dětské hry, prolézačky, houpačky, pro rodiče jsou tu lavičky a místa pro odpočinek, je tu odpovídající sociální zázemí a občerstvení. Hitem areálu jsou vzduchové velkoplošné trampolíny pro děti i dospělé. Vloni tady otevřeli lanové centrum, které je jedno z největších a také nejvyšších v republice. Téměř 350 metrů dlouhé lanové tratě, nejvyšší místo nad roklí má 16 metrů, mezi jednotlivými hnízdy umístěnými na stromech je celkem 24 úseků, lanovka nad roklí je dlouhá 35 metrů.

Semilská speciální škola je díky Jiřímu Ježkovi bez bariér


V zalesněné dolní části Šťastné země, kde je v parném létě blahodárný stín a příjemný chládek, je kromě historické keltské vesničky také známý „Prožitkový geopark Český ráj“. Naučná stezka je pojata velmi netradičně, děti a dospělé na ní čeká dobrodružství a poznání. Je zde umístěno 16 tabulí s informacemi o Českém ráji, přírodě a geologii, příchozí si na místě mohou vyzkoušet, jak se proplavuje písek, názorně uvidí meandrující koryto Jizery, je tu dřevěný hrad na skále i adrenalinové závěsné lávky a přechody bažinou.

Chcete ve Šťastné zemi přenocovat? K pronájmu je zde osm indiánských týpí, areál lze také pronajmout pro firemní akce.

(jv,libereckenovinky.cz,foto:TvA)