Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Rekordní počet přihlášek obdržela porota soutěže Stavba roku 2015

Rekordní počet přihlášek obdržela porota soutěže Stavba roku 2015

Kdo získá titul Stavby roku 2015? Ve hře jsou také stavby, k jejichž vzniku pomohly evropské peníze z ROP Severovýchod.

Botanická zahrada Liberec
6. srpna 2015 - 09:00

Rekordní počet přihlášek obdržela porota soutěže Stavba roku 2015. Letos o tento prestižní titul bojuje 72 staveb. Mezi nimi figuruje i rekonstrukce Bílé věže v Hradci Králové, na kterou město získalo dotaci více než 31 milionů korun z ROP Severovýchod. Tím však výčet nekončí. Řada projektů podpořených dotacemi z ROP Severovýchod usiluje také o krajské tituly. Navíc náchodské autobusové nádraží se může nově pyšnit titulem Dopravní stavba roku 2014. Ze 46 přihlášených ve třech kategoriích vybírala porota sedm nejlepších.

V loňském roce celorepublikové soutěže Stavba roku 2014 se mezi patnáct finalistů probojovaly hned tři projekty, které mohly vzniknout díky evropským penězům z ROP Severovýchod. Prestižní ocenění chtěly získat lanová dráha na Sněžku, která prošla kompletní rekonstrukcí, Hotel Rajská zahrada v Novém Městě nad Metují a také liberecké lázně, které se proměnily v Oblastní libereckou galerii. Na pomyslný nejvyšší stupínek se nakonec mezi pětici oceněných vyšplhala lanovka na Sněžku.

Letos by ráda stejný úspěch zopakovala Bílá věž v Hradci Králové. „Je to stavba, která patří k těm, kde si sami lidé mohou ověřit, že evropské dotace mají smysl a mnohdy pomáhají změnit místa, která by jinak dál chátrala. V případě Bílé věže se navíc díky šikovnému týmu architektů a dalších realizátorů podařilo skloubit historické prvky s moderní formou prezentace,“ uvedla Lenka Vašátková, která je pověřena řízením Úřadu Regionální rady Severovýchod.

Dominanta Hradce Králové sice na první pohled může někomu připadat téměř beze změny, stačí se však lépe podívat a zavítat do útrob této významné památky. Změny jsou obrovské. „Bude to úplně jiný pocit,“ sliboval ještě před otevřením architekt Jaromír Chmelík, který na proměně Bílé věže pracoval.

Kdo už stihl vystoupat na ochoz, z něhož se naskytne úchvatný pohled na celé město a okolí, dá mu zapravdu. Během rekonstrukce došlo ke skloubení historických prvků s těmi naprosto moderními. Nyní má stavba novou audiovizuální technologii, která disponuje 14 monitory s celkovou projekční plochou téměř 16 metrů čtverečních, padesáti reproduktorovými soustavami a 465 světly. Nově jsou ve věži nainstalovány vizuální panely, z nichž se návštěvníci dozvědí řadu zajímavostí. Tím nejlákavějším a nejzajímavějším se ale dozajista stane skleněný model Bílé věže, který je uvnitř umístěn. Měří 3,5 metru, váží více než tunu a je speciálně nasvětlen. Nejedná se o obyčejné ztvárnění této stavby, ale odráží v sobě historii věže, kdy návštěvníci vidí, jak kdysi na tomto místě stávala gotická kaple, jež postupně zanikla a na jejíchž základech vznikla samotná věž. Právě toto prorůstání staveb model ukazuje.

To v letošních krajských kláních o stavbu roku je projektů s přispěním dotace z ROP Severovýchod oproti předchozím letům nebývalé množství.

Stavba roku Libereckého kraje
V Libereckém kraji jsou z 15 nominovaných hned čtyři, kde pomohly evropské prostředky. Mezi nimi náročná přestavba křižovatky v liberecké ulici České Mládeže. Původní tvar písmene T byl vzhledem ke své poloze, rozhledovým poměrům a intenzitě dopravy nevyhovující. Nově tak s přispěním více než 38 milionů z ROP Severovýchod vznikla pětiramenná okružní křižovatka, která je bezpečnější a doprava na ní mnohem plynulejší.

Druhou stavbou usilující o krajský titul je Centrum aktivního odpočinku Lidové sady. Pod tímto názvem se skrývá zcela nový vstup do liberecké zoo a také vzdělávací středisko, které nahradilo původní administrativní budovu. Návštěvníci se mohou těšit na ukázku líhně ptactva, expozice hmyzu, hlodavců nebo přípravu krmiva.

Třetí stavbou, která by si chtěla odnést trofej, je pavilon leknínů liberecké botanické zahrady. I tady pomohly evropské peníze. Dnes je tento skleník unikátem nejen v České republice, ale i celé střední Evropě. Specializují se tady na pěstování tří druhů největších leknínových rostlin najednou, a to viktorii královskou, viktorii Cruzovu a euryalé vzdornou. Také konstrukce skleníku a vnitřní bazén je originální. Všude zakládají klasické čtvercové plochy, tady vsadili na trojúhelník.

A čtvrtým nominantem je výstavba dopravního terminálu v Turnově. Na novou podobu přispěla Unie prostřednictvím ROP Severovýchod více než 36 miliony korun. Libereckenovinky.cz informovala Silvie Špryňarová, tisková mluvčí Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod.

(jv,Libereckenovinky.cz foto:arch.bot.zahrada)