Svátek má: Blanka

Byznys

Velikost textu:

Ekonomická válka Západu proti Rusku selhala

Ekonomická válka Západu proti Rusku selhala

USA se svými vazaly EU ve vleku provedly dvojí útok na Rusko. První je zástupná válka Joea Bidena proti Rusku s jeho cynickým využíváním Ukrajinců jako potravy pro děla. Druhým bodem je sankční válka, která má zničit ruskou ekonomiku.

Ilustrační foto
25. května 2023 - 10:00

Ekonomická válka je neúspěch. Rusko vyhrálo. Tento verdikt nepochází ze zdroje přátelského k Rusku, ale ze dvou známých britských publikací. Jedním z nich je nejstarší britský politický časopis  The Spectator . Druhým je  The Daily Telegraph , britský velký list, který podporuje válku na Ukrajině a vždy podporoval konzervativní kandidáty. Boris Johnson byl kdysi redaktorem prvního a sloupkařem druhého.

Tohoto spisovatele, nesledujícího britský tisk, na oba články upozornil Alexander Mercouris, který o článcích diskutoval na svém vlastním kanálu YouTube , tak spolu se svým partnerem Alexem Christoforouem na The Duran Channel   .

První, článek Spectator, nazvaný bez obalu „Proč ekonomická válka proti Rusku selhala“, zčásti zní:

„Druhý bod se však ukázal jako neomalený: plán vést ekonomickou válku s Moskvou, rozpoutat finanční šok a hrůzu v měřítku dosud nevídaném. Rusko mělo být téměř úplně odříznuto, se sankcemi a bojkoty na veškerý dovoz a vývoz kromě těch humanitárních, jako jsou léky. Podle teorie bude Putinovo Rusko „ožebračeno ke kapitulaci“.

„Málo lidí na Západě si uvědomuje, jak špatně se tento aspekt války vyvíjí. Evropa sama zaplatila vysokou cenu za částečný bojkot ruské ropy a plynu. …“

„Brzy se ukázalo, že zatímco Západ měl zájem o ekonomickou válku, zbytek světa ne. S poklesem vývozu ropy a plynu do Evropy Rusko rychle zvýšilo svůj vývoz do Číny a Indie – obě tyto země raději nakupovaly ropu se slevou, než aby se postavily proti invazi na Ukrajinu. Horší je, že část ruské ropy vyvážené do Indie se zdá být odčerpána zpět do Evropy, přičemž se zvýšil počet lodí, které vezou rafinovanou ropu z Indie přes Suezský průplav.

„Západ se pustil do své sankční války s přehnaným pocitem vlastního vlivu po celém světě. Jak jsme zjistili, nezápadním zemím chybí vůle  (sic! ) uvalit sankce buď na Rusko, nebo na ruské oligarchy. Výsledky chybného výpočtu jsou k dispozici všem. V dubnu loňského roku MMF předpověděl, že ruská ekonomika v roce 2022 klesne o 8,5 procenta a letos o dalších 2,3 procenta. Jak se ukázalo, HDP loni klesl jen o 2,1 procenta a letos MMF předpovídá mírný nárůst o 0,7 procenta. … Ruská ekonomika nebyla zničena; byla pouze překonfigurována, přeorientována tak, aby se dívala spíše na východ a jih než na západ.“Druhý  článek,  v  The Daily Telegraph, vykresluje stejně ponurý obrázek:

„Rusko se  už mělo zhroutit . „Británie, Amerika a Evropa se snažily, aby k porážce Moskvy stačily drastické obchodní, finanční a technologické sankce, omezení ceny ruské námořní ropy a podstatná pomoc Ukrajině. Nefungovalo to. Přes všechny oběti ukrajinského lidu se válka dostala do patové situace, přinejmenším do kyjevské protiofenzívy.

„Důvod? Čína v tichosti zasáhla, zachraňuje Putinovu zničenou ekonomiku v transformačním měřítku, vyměňuje energii a suroviny za zboží a technologie. Sankce jsou vtip. Rusko-čínský obchod vzrostl za první čtyři měsíce roku o 41,3 procenta na 73 miliard dolarů, čímž byla financována Putinova válka. Čínský export do Ruska jen v dubnu 2023 vzrostl o 153 procent; jejich vzestup více než ruší pokles německého a francouzského obchodu, jak zdůrazňuje Robin Brooks z Institutu pro mezinárodní finance. Čínský obchod také prudce vzrostl s Běloruskem, Kazachstánem, Gruzií a Tureckem, všechny se snadným a propustným přístupem do Ruska.


„Není divu, že ruská společnost neimplodovala. V Moskvě už sice není žádný McDonald's, ale prodeje čínských aut jsou na vzestupu. Bylo nám řečeno, že Rusko nemůže přežít bez západní technologie, ale místo toho přechází na konkurenční systémy Číny.

Mercouris popisuje tón těchto článků jako hořký. A skutečně se zdá, že Anglosasové dostali příchuť velmi hořkého ovoce porážky.

Po třech ekonomických útocích ze strany USA míří Rusko na východ

Od konce studené války 1.0 je to potřetí, co se USA pokusily zničit ruskou ekonomiku. První provedl Bill Clinton v 90. letech a vyústil v hlubší a déle trvající depresi než celosvětová Velká deprese ve 30. letech, s poklesem HDP o 43 % a zkrácením délky života o čtyři roky . Taková je krutost hospodářské války.

Druhý útok přišel po puči na Ukrajině podporovaném USA v roce 2014 a ostřelování Donbasu s následným referendem na Krymu a jeho opětovném začlenění do Ruska, což poskytlo dokonalou záminku pro brutální sankce proti Rusku. Rusko se naučilo, jak zacházet s těmito sankcemi, což je jeden z důvodů, proč se mu podařilo vyhnout se současným. Současné selhání je třetí. Sotva překvapí, že Rusko toho má dost a rozhodně se obrátilo na Čínu a další dynamické ekonomiky východní Asie.

Oba články, ale především ten v Telegraphu, obviňují Čínu z úspěšného úniku Ruska ze západního imperiálního chřtánu. Článek  v Telegraphu  má název: „Si Jinpingovi dochází čas a on to ví.“ Z tohoto pohledu, ačkoli Čína (vedoucí zbytek globálního jihu) byla velkým zmocněncem umožňujícím Putinovi otočit se na východ, její čas se krátí. Čína brzy dosáhne svého vrcholu a začne klesat, což je předpověď, kterou jsme v posledním čtvrtstoletí slýchali opakovaně, ale dosud nebyla uskutečněna.

V tomto vyprávění Rusko vždy vystupuje jako nešťastně kolonizovaný národ s Čínou jako mazaným vládcem. Jedinou možností je výsledek výhra-prohra, který nám o světovém pohledu Západu řekne víc než cokoli jiného. Myšlenka oboustranně výhodného multipolárního světa s respektem mezi národy jako suverénnímu sobě rovnému prostě není ve slovníku Západu. Doufejme, že se to změní, než skončíme v jaderné válce nebo v tak zaneprázdněné době válkou a konflikty, že nedokážeme čelit hrozícím hrozbám pro naše přežití.


(rp,prvnizpravy.cz,veteranstoday,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
74%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
525
ČEZ
988
ERSTE GROUP BANK A
898
KOFOLA CS
276
KOMERČNÍ BANKA
691.5
MONETA MONEY BANK
87.3
PHILIP MORRIS ČR A
15700
PHOTON ENERGY
48.4
PILULKA LÉKÁRNY
256
VIG
636
GEN DIGITAL
481