Svátek má: Zdislava

Byznys

Velikost textu:

Evropský plán na boj s drahými energiemi zatím přináší víc otázek

Evropský plán na boj s drahými energiemi zatím přináší víc otázek

<< GLOSA >> Evropská unie má plán, jak bojovat s drahými energiemi. Shoda ovšem panuje jen v obecné rovině, v detailech zatím evropský plán hodně “drhne”.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
12. září 2022 - 10:45

Ministři pro energetiku se shodli na tom, že omezí spotřebu elektřiny ve spotřebních špičkách, uvalí mimořádné daně na ne-plynové výrobce energie, zavede strop na ceny plynu a zajistí dostatek likvidity producentům energií, pro které je při vysoké volatilitě velmi obtížné uzavírat obchody na burze. Nejvíce otazníků visí nad zastropováním cen plynu a nad mimořádným zdaněním energetických společností, píše v glose Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

U cen plynu byly Itálie, Rakousko a Řecko proti návrhu zastropovat ceny “pouze” pro ruský plyn. Důvodem je strach z toho, že by Rusko mohlo přívod plynu vypnout úplně - ruské dodávky plynu do EU tvoří v tuto chvíli ovšem méně než 10 %. Širší podporu by pravděpodobně získal návrh, který by zastropoval ceny pro veškerý plyn proudící do EU (včetně LNG). Takové řešení ale může být s blížící se zimou pro Evropu riskantní. Jsou to právě vysoké ceny plynu, které v tuto chvíli do Evropy stahují veškerou dostupnou nabídku LNG z celého světa. A současně vysoké ceny přirozeně tlumí poptávku napříč Evropou. Plošné zastropování cen plynu by tak nakonec mohlo vést k nesouladu mezi nabídkou a poptávkou, který by se nakonec musel řešit direktivně - odpojováním vybraných nekritických odvětví od plynu. To by pravděpodobně vedlo k bolestnému narušení výrobních řetězců a výraznějším nákladům pro evropskou ekonomiku. I proto se země jako Dánsko nebo Nizozemí staví proti plošnému zastropování cen plynu.U speciálního zdanění ne-plynových výrobců elektřiny zase není úplně jasná podoba mechanismu. Pokud by se mělo jednat o cenové stropy pro neplynové producenty, bude klíčové rozhodnout, zda bude strop jeden anebo bude stanoveno více stropů pro různé producenty elektrické energie (jádro, uhlí, obnovitelné zdroje).

Jistá je jedna věc, čas běží velmi rychle, tlak na evropské politiky roste a to tlačí řadu z nich k hledání “rychlých” národních řešení, která na do značné míry propojeném evropském energetickém trhu rozhodně nemusí být ideální. Zbyněk Stanjura z ODS mluvil na konci týdne o tom, že by česká vláda chtěla zastropovat ceny elektřiny a plynu pro domácnosti, školy nebo nemocnice a stejně tak garantovat ceny (na vyšší úrovni) pro průmysl.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Půjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
575
ČEZ
920
ERSTE GROUP BANK A
811.6
KOFOLA CS
253
KOMERČNÍ BANKA
725
MONETA MONEY BANK
81
PHILIP MORRIS ČR A
16600
PHOTON ENERGY
66
PILULKA LÉKÁRNY
750
VIG
584
GEN DIGITAL
499