Svátek má: Bedřich

Byznys

Velikost textu:

Finanční trh vstřebává budoucí fiskální impuls USA

Finanční trh vstřebává budoucí fiskální impuls USA

Průmyslová výroba v USA ukáže růst, který je indikován zvýšením předstihových indikátorů. Maloobchodní tržby v USA vykáží meziměsíční výsledek blízko nuly.

Ilustrační foto
15. ledna 2021 - 09:40

Optimismus finančních trhů po oznámení Bidenovo plánů na fiskální impuls slábne, píše Michal Brožka, analytik Komerční banky, v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Výrobnímu sektoru v USA se daří, maloobchod šlape vodu

Růst předstihových indikátorů a nízký stav zásob je předzvěstí dalšího nárůstu průmyslové výroby USA za prosinec. V témže období probíhající vánoční nákupy budou tentokrát silné v případě on-line obchodů, zatímco tržby kamenných obchodů byly pravděpodobně pod tíhou pandemie výrazně slabší. V souhrnu trh po listopadovém poklesu o 1,1 % m/m čeká v prosinci meziměsíční stagnaci maloobchodních tržeb a analytici SG předpokládají zvýšení o 0,1 % m/m. Finanční trh dnes bude ještě vstřebávat plán fiskální expanze ve výši 1,9 bilionu USD, který včera nastínil Joe Biden. Zdá se, že trh před jeho oznámením započítal více optimismu, než kolik později Biden dodal, a vidíme tak klesající akciové trhy. Je otázkou, kolik z chystaného plánu skutečně projde Kongresem, neboť na některá opatření bude potřebovat část republikánských hlasů. Do úvah investorů se rovněž více dostávají očekávání budoucího zvýšení daní administrativou Demokratů.

Nálada na globálních trzích bude nadále ovlivňována spekulacemi na podobu fiskálního balíku. Opomíjet nesmíme ani přetrvávající stimuly politiky měnové, přičemž Fed slovy Jeroma Powela včera jasně připomněl, že je příliš brzo na jakékoliv úvahy ohledně ústupu z ultra-uvolněné měnové politiky. Střednědobé vyhlídky jsou stále pozitivní kvůli probíhající vakcinaci. Nicméně v průběhu letošního roku můžeme být svědky výrazných korekcí na trzích zejména v situaci, kdy trh začne spekulovat na ústup ze silně stimulačních hospodářských politik.

Pro českou korunu by určitý ústup globálního optimismu mohl v situaci relativně špatné pandemické situace znamenat důvod k oslabení. Z regionálního kalendáře dnes zaujme zveřejnění zápisu z jednání polské centrální banky. Ta koncem roku intervenovala proti polskému zlotému, ale její komunikace není od té doby jasná. Polský zlotý letos opět pomalu proti euru posiluje, ale trh vnímá riziko opětovné intervence NBP.Německé HDP lepší než se čekalo

Na finančním trhu během včerejška převládal optimismus živený očekáváním ohledně dalšího stimulačního balíčku USA. Již před jeho oznámením, ale začal tento optimismus vyprchávat a to se nezměnilo ani po Bidenovo vystoupení. Nelze mluvit vyloženě o zklamání, když oznámená mamutí suma ve výši 1,9 bilionu je blízko spekulací. Nicméně optimismu bylo započítáno zřejmě příliš a trh nyní spekuluje, jaká část se Bidenovi skutečně podaří prosadit.  Nově zveřejněná data o vývoji trhu práce v USA vykázala růst počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti nad odhady a signalizovala tak potřebu dalšího stimulu, nežli naopak.

Příjemně překvapilo zveřejnění HDP v Německu, když za celý rok 2020 bylo vykázáno snížení o 5,0 %, zatímco trh čekal pokles o 5,2 %. Pro samotné čtvrté čtvrtlet to implikuje mezikvartání stagnaci ekonomiky, zatímco se čekal pokles. To je dobrá zpráva i pro ekonomiku českou. Nicméně německá i česká ekonomika jsou nadále sužovány protipandemickými omezeními, takže výsledky za první čtvrtletí budou pravděpodobně slabé. Zpřesněná data o vývoji HPD Německa za Q4 budou zveřejněna koncem měsíce a mohou doznat výrazných změn. Zajímavou zprávou včerejška bylo, že hlavní ekonom ECB Philip Lane na posledním setkání čelil odporu dalších tvůrců měnové politiky, když navrhoval výraznější uvolnění měnové politiky, než který byl nakonec přijat.

Člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda včera v rozhovoru vyjádřil, že s ohledem na očekávané oživení a s vírou, že očkování půjde dobře, čeká, že ve druhé polovině letošního roku začne ČNB diskutovat o tom, kdy začne zvyšovat úrokové sazby. Současně ale dodal, že situace je nepředvídatelná a ČNB je připravena reagovat i opačným směrem. Česká koruna včera neměla výraznější trend a setrvala poblíž úrovně 26,16 CZK/EUR.

(rp,prvnizpravy.cz,rp,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
529
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
707.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
678
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
800
PHILIP MORRIS ČR A
15380
O2 C.R.
255
UNIPETROL
382.5
VIG
581