Svátek má: Zlata

Byznys

Velikost textu:

Maloobchodní tržby rostly nejrychleji v tomto roce

Maloobchodní tržby rostly nejrychleji v tomto roce

Maloobchodním tržbám se i nadále daří, když ve srovnání s loňským zářím vykázaly růst o 7,3 %. K lepšímu výsledku však dopomohl mimo jiné i meziroční výhoda dvou pracovních dní.

Ilustrační foto
7. listopadu 2019 - 09:50

Po očištění o tyto vlivy dosáhl růst 5,1 %. V obou případech se jedná o nejrychlejší tempo v tomto roce. Meziměsíčně vzrostly očištěné tržby pouze o 0,7 %. I tak ale lze hovořit o velmi úspěšném měsíci, uvedl František Táborský, analytik Komerční banky.

Již tradičně se nejlépe dařilo internetovým obchodům, kde tržby v meziročním srovnání vzrostly o necelých 26 %. I nadále tak roste i jejich podíl na celkových maloobchodních tržbách, který už dosahuje více než 10 %. Dvouciferným tempem rostly také prodeje elektroniky, léků či potřeb pro domácnosti. Celkově však vzrostly prodeje ve všech kategoriích.

Meziroční dvouciferný růst prodejů se týká i automobilového sektoru. Úspěšný měsíc již naznačovala statistika z průmyslu či zahraničního obchodu a maloobchodní tržby tak jen potvrdily oživení v klíčovém sektoru tuzemské ekonomiky. Na druhou stranu některé statistiky z automobilového sektoru ukazují opačný trend. Například registrace nových osobních automobilů jsou za prvních deset měsíců nižší oproti předchozímu roku a útlum výroby již ohlásila jedna z hlavních tuzemských automobilek.

Vyhlídky pro český maloobchod jsou poměrně dobré i pro nejbližší měsíce. Reálné příjmy domácností rostou, což bude vidět i na tržbách maloobchodníků. Zároveň se ale stále více hovoří o zpomalování domácí ekonomiky vlivem vývoje v zahraničí, což se odráží i v klesající důvěře domácností a v tom, že si domácnosti začínají vytvářet opatrnostní úspory. V letošním roce by si maloobchodníci měli polepšit ještě o 5,2 %. V příštím roce se ale domníváme, že růst jejich tržeb bude ve srovnání s letošním rokem zhruba poloviční, s tím jak zpomalí i růst mezd, dodal František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
97
ČEZ
441.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
502
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
493
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
760
PHILIP MORRIS ČR A
13600
O2 C.R.
217
UNIPETROL
382.5
VIG
552.5