Svátek má: Světlana

Byznys

Velikost textu:

Mluvčí německé vlády: Dovozní cla a protekcionismus jsou „úchylka“

Mluvčí německé vlády: Dovozní cla a protekcionismus jsou „úchylka“

Německá spolková vláda reagovala na oznámení Donalda Trumpa zavést dovozní cla na automobily z EU. Dovozní cla a protekcionismus jsou „úchylka,“ řekl mluvčí vlády Steffen Seibert.

Ilustrační foto
7. března 2018 - 07:20

Spolková vláda nechce žádnou eskalaci sporu se Spojenými státy o dovozní cla „a rozhodně nechce něco jako obchodní válku.“

„Vláda bude konzultovat se svými partnery, s Evropskou komisí a Francií, a pozorně sledovat, zda a jakým způsobem budou Trumpovy návrhy přeměněny do skutečné obchodní politiky,“ uvedl Seibert.

Členské státy EU předaly své kompetence v oblasti obchodní politiky do rukou Evropské komise a  proto je  evropské hlasování „ta nejdůležitější věc.“


Spolková vláda je přesvědčena, že plánovaná dovozní cla vyhlášená Donaldem Trumpem je chyba,   která bude bolet každého a týká se především automobilového průmyslu.

„Snížení obchodních bariér by byla „správná cesta,“ řekl Seibert. Spolková vláda klade důraz na volné trhy. „Ochranná válka není v Německu, ani v Evropě a  také není v americkém zájmu,“ řekl mluvčí, „to je něco, co by silně zasáhlo mnoho zaměstnanců, podniků a spotřebitelů na obou stranách Atlantiku.“

Bílý dům: Trump je přesvědčen o vítězství v případě obchodní války!

Trump oznámil vysoká dovozní cla na dovoz oceli a hliníku ve čtvrtek. Evropská unie pohrozila protiopatřením, nato Trump ještě oznámil dovozní cla na automobily z EU. Tato cla obzvláště zasáhnou německé automobilky. Američtí vládní úředníci k tomu v neděli ještě dodali, že nebudou žádné výjimky.

„Sledujeme nejnovější vývoj s velkým znepokojením,“ uvedl Bernhard Mattes, prezident Sdružení automobilového průmyslu (VDA), „dovozní clo není řešením, v obchodní válce jsou jen poražení - na všech stranách.“

Mattes poukázal na to, že německé automobilky ve Spojených státech  „významně přispěly k obchodní automobilové bilanci USA. Zhruba čtvrtinu vývozu amerických automobilů tvoří německé automobilky sídlící v USA. Výroba německých automobilů v USA  roste celá léta a zároveň klesá dovoz aut z Německa.

Podle VDA v roce 2017 vyvezly německé automobilky do USA okolo  494.000 automobilů, zatímco výroba v USA činila 804.000 vozidel. „Pro obě strany je současný obchod přínosem, ten by neměl být zničen,“ dodal prezident VDA.

(rp,prvnizpravy.cz,zeit,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
79
CEZ
545
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
846
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
946
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
776
PHILIP MORRIS CR
14600
O2 C.R.
245
UNIPETROL
382.5
VIG
573