Svátek má: Teodor

Byznys

Velikost textu:

Obchodní válka přitvrzuje

Obchodní válka přitvrzuje

Americké akciové trhy vstoupily do poslední obchodní seance tohoto týdne se špatnou náladou. Za tou stojí zhoršený výhled na vývoj obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou.

Ilustrační foto
9. února 2019 - 09:45

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek odvolal chystanou schůzku s čínským prezidentem Xi Jinpingem. Ta se měla konat v závěru února a jejím výsledkem mohla být všemi očekávaná obchodní dohoda obou zemí a konec obchodní války. Teď tedy reálně hrozí, že od 1. března dojde ke zvýšení dovozních cel na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD z 10 na 25 %. Komentuje pro Prvnizpravy.cz Jiří Kostka, analytik Komerční banky.

Špatnou náladu podpořil hlavní ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow. Doplnil Trumpova slova o výrok, že je stále značné množství věcí, které musí obě země dohodnout v rámci obchodních jednání. Díky těmto faktorům tak index Dow Jones klesá o 0,8 %, S&P 500 ztrácí 0,7 % a technologický Nasdaq odepisuje 0,7 % ze své hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 ztrácí všechny sektory. Nejhůře jsou na tom energetické společnosti (-1,3 %). Nedaří se ani finančním institucím (-1 %) či výrobcům luxusního zboží (‑1 %).Evropské trhy se opět připojují ke globální negativní náladě. Hlavní index Stoxx 600 je aktuálně slabší o 0,6 %. V trojici poražených sektorů jsou telekomunikační firmy (-1,1 %), finanční instituce (-0,8 %) a technologické firmy (‑0,8 %).

Pražská burza v pátek za mírně podprůměrné obchodní aktivity oslabila o 1,3 %. Největšími propadlíky dne jsou likérka Stock Spirits (-3,7 %), pojišťovna VIG (-2,6 %) a technologický Avast (-2,3 %). Naopak nejlépe se daří textilce PFNonwovens, která posiluje o 1,2 %.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)