Svátek má: Slavomír

Byznys

Velikost textu:

Růst HDP v eurozóně táhne domácí i zahraniční poptávka

Růst HDP v eurozóně táhne domácí i zahraniční poptávka

Únorový ADP report ve Spojených státech ukáže solidní počet volných pracovních míst. V eurozóně se dozvíme, co bylo hlavním zdrojem růstu HDP v závěrečném čtvrtletí loňského roku.

Ilustrační foto
7. března 2018 - 09:45

Podle nás to byly čisté exporty a spotřeba domácností. Polská centrální banka ponechá úrokové sazby beze změny. Pozornost by mohlo přitáhnout zveřejnění její nové Inflační zprávy, uvedla Jana Steckerová, analytička Komerční banky..

ADP report potvrdí dobrou situaci na americkém trhu práce

Ekonomika eurozóny podle předběžných odhadů v závěrečném čtvrtletí loňského roku přidala 0,6 % q/q a 2,7 % y/y. Na těchto úrovních bude podle nás dnes růst HDP potvrzen. Zároveň bude zveřejněna jeho struktura. Hlavním tahounem by měly být čisté exporty, které by k mezičtvrtletní dynamice měly přidat 0,3 pb. Významným přispěvatelem k růstu zůstala zřejmě i spotřeba domácností. Naopak změna stavu zásob hrála negativní roli.

Euro si připisuje zisky

Dolar stále trpí oznámením, že na ocel a hliník budou uvalena cla a obavami z rozpoutání obchodní války ze strany USA. Euro tak posiluje i navzdory absenci zajímavějších dat. Včera si společná evropská měna vůči zeleným bankovkám připsala 0,5 %, když posílila na 1,243 USD/EUR.

Polská centrální banka ponechá sazby beze změny

Polská centrální banka ponechá dnes úrokové sazby beze změny na úrovni 1,5 %. Pozornost investorů by mohla přitáhnout nová Inflační zpráva. Zásadnější změny v prognóze inflace ani HDP však nečekáme. Výraznějších změn by podle našeho názoru neměla doznat ani rétorika centrální banky. Většiny členů výboru pro měnově politické otázky se totiž domnívá, že by úrokové sazby měly v následujících měsících zůstat beze změny. To je v souladu i s naším očekáváním. První zvýšení sazeb předpokládáme až v červenci s tím, že další bude následovat v průběhu H2 18.

Regionální měny vytěžily z posílení eura

Regionální měny se včera svezly s posilujícím eurem a připisovaly si zisky. Nejméně z úterní seance vytěžila česká koruna, která ve srovnání s předchozím dnem posílila o 0,1 % na úroveň 25,38 CZK/EUR. Objemy obchodů však zůstaly mizivé. Koruna čeká na zajímavější impulzy, kterými by mohla být páteční únorová inflace či vývoj mezd za závěrečné čtvrtletí loňského roku.


Růst maďarské ekonomiky byl v Q4 17 potvrzen na úrovni 4,4 % y/y. V meziročním srovnání k růstu nejvíce přispěl sektor služeb, dobře se ale dařilo i sektoru stavebnictví, jehož přidaná hodnota v meziročním srovnání stoupla o 35,5 %. V porovnání s Q3 17 dosáhla dynamika HDP 1,3 %, nejvíce z celého středoevropského regionu. Nejvýznamnějším přispěvatelem byly čisté exporty, následované spotřebou domácností a investicemi. Naopak zásoby výrazně poklesly. Maďarský forint si tak díky dobrým datům z reálné ekonomiky připsal 0,4 %, když posílil na necelých 313,0 HUF/EUR. Polský zlotý během úterního obchodování posílil o 0,2 % na 4,182 PLN/EUR, doplnila Jana Steckerová.

(js, jk, foto: prvnizpravy.cz)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
75
CEZ
537
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
763.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
890
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
836
PHILIP MORRIS CR
14500
O2 C.R.
243
UNIPETROL
382.5
VIG
556