Svátek má: Hugo

Byznys

Velikost textu:

Snížení inflace zůstává pro ECB hlavním cílem

Snížení inflace zůstává pro ECB hlavním cílem

Evropská centrální banka (ECB) zvýšila úrokové sazby o 50 bb. Splnila tak slib, který dala již na minulém zasedání. Trhy ovšem ve světle obav o stabilitu bankovního sektoru svým rozhodnutím mírně překvapila.

Ilustrační foto
17. března 2023 - 10:30

Krátce před zasedáním byl totiž zaceněn necelý standardní 25bodobý hike. Ve svém prohlášení ECB uvedla, že k rozhodnutí vedla mimo jiné inflace, u které se předpokládá její setrvání na vysokých úrovních po „příliš dlouhou dobu“, komentuje Jaromír Gec, analytik Komerční banky.

Zároveň ECB sleduje současné napětí na trzích a je připravena v případě potřeby reagovat, aby zachovala cenovou a finanční stabilitu. Bankovní sektor je podle centrální banky silný a odolný. Mezi finanční a cenovou stabilitou prezidentka Lagardeová nevnímá trade-off a na dosažený každého z cílů jsou podle ní využívány jiné nástroje. Další kroky budou záviset hlavně na nových datech. Pokud by vývoj odpovídal základnímu scénáři, nemá podle svého vyjádření ECB ještě podle odpracováno.



Euro po skončení tiskové konference k dolaru mírně zpevnilo, když se obchodovalo v blízkosti 1,06 USD/EUR, tedy o zhruba 0,2 % silnější než ráno. Absence jednoznačného výhledu do budoucna tak patrně částečně kompenzovala pro trhy překvapivé 50bodové zvýšení úrokových sazeb. Nepatrné posílení k euru odpoledne zaznamenala česká koruna (k 24,05 CZK/EUR), což odráželo pravděpodobně vliv globálního vývoje. Jediná dnes zveřejněná domácí statistika v podobě lednového běžného účtu platební bilance totiž spíše lehce zklamala a podle nás indikuje, že se tuzemský zahraniční obchod stále potýká s problémy.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)



Souhlasíte s vyjádřením olympionika Davida Svobody, že politika do sportu nepatří?

Ano
transparent.gif transparent.gif
54%
Ne
transparent.gif transparent.gif
23%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
23%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
582
ČEZ
1051
ERSTE GROUP BANK A
718.8
KOFOLA CS
239
KOMERČNÍ BANKA
717.5
MONETA MONEY BANK
87
PHILIP MORRIS ČR A
17620
PHOTON ENERGY
58.8
PILULKA LÉKÁRNY
620
VIG
582
GEN DIGITAL
379