Svátek má: Běla

Byznys

Velikost textu:

Valentýnský dárek od Yellenové - březnové zvýšení úroků Fedu je ve hře

Valentýnský dárek od Yellenové - březnové zvýšení úroků Fedu je ve hře

Valentýnské grilování šéfky Fedu J. Yellenové v republikánském Kongresu se včera proměnilo v nezvykle galantní představení, v rámci něhož byl vyslán signál, že březnové zvýšení úroků je ve hře.

Janet Yellenová, šéfka Fedu
16.únor 2017 - 09:45

Vzhledem k tomu, že trh včera ráno s něčím takovým počítal jen z 30 %, tak události dnů příštích mohou být zajímavé, neboť do 15. března, kdy Fed zasedá, tržní volatilita patrně vzroste, napsal Jan Čermák, analytik ČSOB.  

Chce-li totiž Fed, aby se do výnosové křivky zabudovala očekávání zvýšení úroků (v březnu o 25 bodů) alespoň ze 70 %, tak dolarové úroky budou muset ještě vzhůru. A to se samozřejmě řadě trhů nemusí líbit.

Bude-li Yellenová chtít, tak dnes bude mít možnost očekávání trhů korigovat. Do Kongresu jde totiž na kobereček znovu. Tentokrát však do horní komory - tedy Senátu. Připravená a přednesená řeč se však měnit nebude. Takže názor, že bylo nerozumné příliš dlouho čekat s odbouráváním uvolněné měnové politiky, zazní zcela jistě znovu, stejně jako zmínka, že vedení Fedu (FOMC) na příštích zasedáních posoudí, zdali by bylo vhodné úrokové sazby zvýšit. Tento předpřipravený názor může být samozřejmě dále zesílen, stejně jako mírně obroušen.Nicméně vzhledem k tomu, že reakce trhů nebyla včera nijak dramatická, tak oslabování výše uvedeného jestřábího názoru asi nebude na pořadu dne.

Do poloviny března přijde pochopitelně ještě řada důležitých událostí, které mohou názory uvnitř vedení Fedu zamíchat a příslušným způsobem korigovat tržní očekávání (růst oficiálních úrokových sazeb USA). Mezi ně například určitě patří i dnešní série makročísel, která obsahuje lednová data za inflaci, maloobchodní tržby a průmyslovou výrobu. Je třeba však počítat s tím, že pokud se nedočkáme vyložených zklamání a data budou blízko tržního konsensu (či nad ním), tak se krátké dolarové úroky budou tlačit nahoru, dodal Jan Čermák

(jč, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)