Svátek má: Havel

Politika

Velikost textu:

Bašta: Jak ukazuje vývoj, tak naši politici pokračují v destrukci státu

Bašta: Jak ukazuje vývoj, tak naši politici pokračují v destrukci státu

Domnívám se, že jsme se dostali do velmi kritického období historického vývoje, uvedl v anketě k 17.listopadu pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta na otázku polistopadového vývoje.

Jaroslav Bašta
17. listopadu 2017 - 07:20

Jak vidíte 17.listopad 1989 z dnešního pohledu?
Vzpomínám na tehdejší dobu s nostalgií. Byla to krásná změna, o které jsme dlouho snili a těšili se na to, až přijde. Spojovali jsme s ní spoustu nadějí. Ne všechny se vyplnily.

Uspokojuje vás polistopadový vývoj?
Bohužel, domnívám se, že jsme se dostali do velmi kritického období historického vývoje. Problémy nahromaděné za uplynulých 28 let náhle vyplouvají na povrch. Na naší politické scéně zatím není nikdo, kdo by je identifikoval a nabídl řešení. Nicméně česká společnost učinila první důležitý krok - v posledních volbách dala jasně najevo, co a koho již nadále nechce.

Potřebujeme změnu, co je špatně?
Změnu nutně potřebujeme. Už proto, že se zásadním způsobem změnila mezinárodní bezpečnostní situace. Minimálně od roku 2014 Evropská unie (a tedy i Česká republika) balancuje na hraně vážného konfliktu. Vztahy s největším sousedem na kontinentě, Ruskou federací, se dají bez přehánění nazvat recidivou Studené války. Ve Středomoří se bojuje v Sýrii a Libyi, což činí jižní hranici EU velmi kritickým místem, zejména v souvislosti s pokračující migrační vlnou.


V podobných situacích dobře fungující stát, schopný zaručit bezpečnost svých občanů i v dobách nepříznivých, představuje základní podmínku přežití jeho obyvatel.  Jak ukazuje povolební vývoj, naši politici však pokračují v jeho destrukci,. Je mezi nimi příliš mnoho lidí, kteří společnost rozdělují, a zcela chybí ten, kdo by ji spojoval. Podobné situace nejen v českých dějinách vždy skončily tragédiemi.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)