Svátek má: Radek

Politika

Velikost textu:

Co bude se světem zítra? Jen domněnky a spekulace

Co bude se světem zítra? Jen domněnky a spekulace

Dnešní čtenář dostává informace o dění doma i ve světě po lopatách. Ani je všechny nestačí, takříkajíc, pokosit, kolik se jich na zpravodajských serverech či tiskovinách denně urodí. A ty, které vstřebá, utváří konkrétní dojem. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Petr Štrompf.

Ilustrační foto
19.duben 2017 - 10:15

Tedy náladu dneška i zítřka, která v rámci informačního obsahu nevěstí nic dobrého. Takže má čtenář povětšinou náladu pod psa a je otázka času, kdy místo lidské mluvy začne štěkat. Informace se ale nerodí jak obilí na poli – zasévají je do duší ti, kteří se tváří, jako by byli přímo u jejich zrodu. Chyba. Nikdo z těch politologů, mediálních odborníků a lidí vůbec kolem toho všeho, nesedí například na poradách v Bílém domě.

Jeho nynější podnájemník Donald Trump míchá kartami jak mistr v pokeru. A leckteří komentátoři spekulují, jakého že zase vytáhne „velkého kluka.“ Tedy kartu, která udiví svět i samotné Američany a možná i samotného prezidenta USA. Jenomže už to udělal a všichni najednou vědí proč. Zůstaňme proto u prvního muže planety, který zbytku světové populace předvedl, že někam vystřelit pár raket není problém, když místo jejich dopadu je problém sám o sobě. Budiž, stalo se.

A jsme u jádra věci. Řada politologů ihned věděla, proč to Donald Trump nařídil. Najednou se objevily i pochyby, že existují i jiné důvody, než „pár na zadek“ Asadovi za utajené chemické zbraně. A následovala vlna spekulací, že raketový útok byl jen zástupný důvod, jak světu ukázat, kdo je tady pánem. Výsledek pro dojem udiveného čtenáře? Pouhý pšouk. Nikdo se zřejmě ještě celá desetiletí nedozví, kde je skutečná pravda. Tak to bylo vždycky. Jak doma, tak ve světě. Stačí se ohlédnout v čase.Až po více jak sedmi desetiletích vzpomínání na druhou světovou válku se lid obecný dozvídá zákulisní čachry tehdejší předmnichovské vlády. Třeba oslavovaný generál Jan Syrový. Hrdina z československých legií. Páska přes oko jako symbol Jana Žižky, neohroženého mlátiče oplechovaných křižáků a vypalovače křesťanských kostelů. Vpád nacismu do tehdejšího Československa v březnu 1939. Muži odhodláni bránit svou vlast. Mobilizace a pak alou domů, Němcům nechat vše, jak to stojí a leží. To nařídil do té doby symbol vojenské neohroženosti. Prý z rozkazu prezidenta Emanuela Háchy. K tomu, aby si pak na Hradě potřásal rukou s Adolfem Hitlerem, však jistě žádný rozkaz nedostal. Celá desetiletí tento detail nikdo nevěděl, dokud se neodtajnily spisy z tehdejšího vyšetřování, včetně dobové fotografie, která údajně nikdy nesměla spatřit světlo světa.  A do té doby všichni ti mudrcové jen spekulovali o tom, proč se československá armáda německé branné moci nepostavila. Bylo to, jak dnes známo, rozhodnutí jednoho muže, i přesto, že dobře věděl, že ze střetu s naší vyspělou armádou měl Hitler velké obavy.

Trump: Severní Koreu si vyřešíme sami, i bez pomoci Číny

Tak to ale chodí i v současnosti. Opět se chrastí zbraněmi, studená válka je v plném proudu a čtenář ani nepotřebuje potvrzení od politologů, že je to pravda. Severní Korea k tomu dává i obrázky, jak se snaží o velká ramena. Respektive dokládá šílenství jednoho muže, který i šíleně už vypadá. Nedivme se, že z něho jde strach. To už tady taky jednou bylo. A že by měl dostat přes hubu? Opět spekulace, zda ano či ne. A taky jasná sdělení těch, kteří to údajně vědí.

Nevědí samozřejmě vůbec nic. Protože nesedí na klíčových místech, ale u svých psacích stolů a popisují domněnky. Jistě, jsou třeba vyskládané z mnoha atributů začátku konce toho či onoho problému. Jenomže svět a lidi se mění i na klíčových místech. Zrovna tak jako tehdejší československý prezident Antonín Zápotocký. Den před měnovou reformou ujišťoval národ, že o své úspory nepřijde. Obratem bylo vše jinak, jeho ministři museli strávit noc ve svých úřadech po dozorem STB, aby žádná informace neprosákla dříve, než z lidí udělá žebráky. Takže zda bude na korejském poloostrově válka? Klidně si hoďte korunou. Zatím její devalvace nehrozí a berte to jako tutovku.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)