Svátek má: Světlana

Politika

Velikost textu:

Jan Schneider: Kdo připomíná Únor 1948?

Jan Schneider: Kdo připomíná Únor 1948?

Nikdo nechce mluvit o vládě s hnutím ANO. Tedy žádná ze stran, které se samy nazývají "demokratickými" (možná proto, že by to vnějšímu pozorovateli mohlo přijít poněkud přehnaným). Ač malé, snaží se dosáhnout neadekvátně velkého vlivu.

Jan Schneider
19. února 2018 - 03:20

Podmínkou těch malých pro vstup do vlády je to, že by samy ovládly vládu a vládly by tak na konto odpovědnosti vítěze parlamentních voleb, který by jen přicmrdoval. Takové uspořádání by jim nepřišlo ani absurdní, ani výstřední. Tak "demokratické" představy o demokracii tyto strany mají. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Schneider.

A když hnutí ANO konzultuje s těmi zbylými stranami, dští samozvaní demokraté oheň a síru, kam nás to všechny dovede. Nu, můžeme jim napovědět, dovede nás to tam, kam nás chování těchto stran dotlačí.

Stačí přitom vzpomenout na bezvadný nápad demokratických stran v únoru 1948, že podají demisi a tak uberou komunistům kyslík. Jenomže ti demokraté byli tak rozhádaní, že to celé projeli a moc předali na stříbrném podnosu a pak se hrozně divili.

Teď to vypadá podobně. Takzvaní demokrati si zřejmě myslí, že svou absurdní pasivní rezistencí dotlačí vítěze parlamentních voleb k rezignaci, a používají k tomu nejnestoudnějších prostředků. Těm ostatním pak ale nezbyde nic jiného, než zvednout moc ze země. Neobávám se ale, že by to pak vzalo faleš jako po Únoru 1948, aby se riskování těchto natvrdlých namyšlenců změnilo v hazard.

Dosáhnou však svou arogancí zřejmě toho, že vládu složí hnutí ANO s okamurovci a komunisty. První se rozdrolí okamurovci, protože s částí z nich nebude řeč, kdežto s částí z nich ano. A pak to už půjde rychle, hnutí ANO se ocitne v patové situaci a ty oportunistické vši v něm začnou rychle hledat teplejší kožíšek. Některé to už udělaly. No, a největší profit z toho budou moci vytěžit - jak jinak - komunisté.

Jak číst výsledek sjezdu ČSSD

Teprve opakovaný vtip je vtipem. Současní komunisté jsou naštěstí na hony vzdálení oněm před 70 lety, ale současní "demokraté" jsou téměř jak přes kopírák. Zdá se tedy, že by tato lekce opakováním dějin, které neznáme (anebo jsme příliš blbí je pochopit, anebo jsme příliš nabubřelí myslíme si, že se nám podaří to, co jiní zvorali) nemusela mít fatální důsledky.

Ale v někom by aspoň mohlo trochu hrknout.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)