Svátek má: Vratislav

Politika

Velikost textu:

Manager Magazin: Slabý Berlín vystavuje EU posměchu

Manager Magazin: Slabý Berlín vystavuje EU posměchu

Němečtí politici nemají žádné nápady a koncepce "evropské koncepce", píše Manager Magazin.

Emmanuel Macron, francouzský prezident
23. dubna 2018 - 07:20
.
Jedině "vystavují EU k posměchu" a vůbec nereagují na návrhy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na posílení Evropy. Politická slabost Berlína a celé Evropské unie je vážným faktorem nestability a velkou hrozbou, je přesvědčen autor článku Henrik Muller.

Nyní je svět "nestabilní", americký protekcionismus, nadcházející brexit, syrský konflikt, neklidná domácí politická situace v Itálii - a to je neúplný seznam problémů, píše autor článku Henrik Muller. Je zde také hrozba obchodní války se Spojenými státy, kde Německo bude nejvíce zasaženo. Dosud se však Donald Trump omezil na některé omezení. Možná, že nepůjde dál, ale "potenciální hrozba" je skvělá.

Kromě toho Evropa nemá na světové scéně prakticky váhu. Vedoucí představitelé největších zemí EU jsou samozřejmě slyšeni, avšak při řešení nejdůležitějších otázek tón určuje USA, Čína a Rusko. Zároveň má Evropa mnoho ekonomických, vojenských i kulturních nástrojů na podporu svých zájmů. Ale v Evropě chybí silné instituce moci. Ve věcech bezpečnosti se Evropané stále spoléhají na Spojené státy. Politická slabost Evropy je hlavním faktorem nestability. Kromě toho si země EU nedůvěřují navzájem.

Financial Times: Líbánky Francie a Německa jsou u konce!


Zároveň Německo "vystavuje EU posměchu". Dohoda nové červeno-černé vládní koalice hovoří o "evropské nové koncepci", ale zatím neexistují žádné konkrétní myšlenky a koncepce. Berlín navíc neposkytl konstruktivní odpověď na návrhy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který chce zajistit "bezpečnost ve všech sférách" v Evropě. Evropa potřebuje strategii k překonání politické nestability a nejistoty svých občanů. To vyžaduje stabilní měnu a vnitřní trh. EU by se měla bránit před jakýmkoli vnitřním a vnějším ohrožením.

Evropská politická slabost je základním faktorem nejistoty. Nedostatek důvěry mezi státy, ale také uvnitř společností.

Na Macronovy vize Evropy ještě neexistují konstruktivní německé odpovědi. Aby byly společné instituce silné a odolné, demokratická legitimita evropské úrovně musí být co nejpřímější, co se v diskusi vyskytuje jen stěží.

Cíl je jasný a správný: Evropa potřebuje politickou strategii proti politické nejistotě a proti velké všeobecné nejistotě svých občanů. Potřebuje stabilní měnu, trvale stabilní domácí trh; musí se chránit uvnitř a zvenku. Ale ve skutečnosti dokonce ani bankovní unie není dokončena po letech. Jak by Evropa dokázala zvládnout obnovenou hlubokou hospodářskou krizi, je otevřená - stejně jako tomu bylo tehdy.


(rp,prvnizpravy.cz,manager magazin,foto:arch.)