Svátek má: Václav

Politika

Velikost textu:

Nehynoucí sláva Teplic: Topolánkova vláda uznala Kosovo a Rath ve vězení

Nehynoucí sláva Teplic: Topolánkova vláda uznala Kosovo a Rath ve vězení

„Nehynoucí sláva Teplic," prohlásil v Interview ČT24 předseda Senátu Jaroslav Kubera, když přišla řeč na v Teplicích Topolánkovou vládou uznané Kosovo a o nástupu do vězení bývalého hejtmana Ratha, který rovněž učinil v Teplicích. Mluvilo se také o Číně a o uctění památky Karla Gotta.

Předseda Senátu Jaroslav Kubera
8. října 2019 - 08:12

Kubera mimo jiné dostal otázku, zda jsou v Číně porušována lidská práva?

Předseda Senátu k tomu nejdřívě řekl, že lidská práva jsou porušována po celém světě a na opakovaný konkrétní dotaz přiznal: „Jsou, samozřejmě jsou. Ale je potřeba k tomu říct celou pravdu. Čína je země, která se nedá řídit tak, jak jsme my tady v Evropě zvyklí. Protože to by se velmi rychle rozpadla.“

Kubera si vzpomenul, co mu vysvětlovala bývalá velvyslankyně Číny v Česku. Čína se obává  toho, aby nedopadla jako bývalý Sovětský svaz. „Kdyby se rozpadla na jednotlivé regiony, tak je to konec velké Číny. Toho se strašně bojí, a proto jsou na některé věci tak citliví.“  

„Představte si, jak by se asi rozvíjela Čína, pokud by tam bylo půl milionu neziskových organizací, které by dávaly žaloby na výstavbu vysokých domů a dálnic. To by se nedostala nikam,“ sdělil Kubera svůj názor na dění v Číně.

Předseda Senátu také nezapomenul říci, že německá kancléřka Angela Merkelová byla v Číně dvanáctkrát a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga vozili ve Velké Británii ve zlatém kočáru.

„Někdy jsme hloupější než ostatní,“ prohlásil a současně souhlasil, že je v pořádku, když se při návštěvách západních státníků v Číně zmiňují lidská práva. On sám by je v Číně také zmínil.  

Nejvyšší čeští ústavní činitelé ve čtvrtek na Pražském hradě opět proberou českou zahraniční politiku. Věnovat se budou například návrhu prezidenta republiky Miloše Zemana na odvolání uznání Kosova. K tomu Kubera řekl, že tento návrh nepodpoří. Podle něho se mělo  o tom diskutovat v minulosti. 


Moderátor se zeptal Kubery na spor mezi předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským a prezidentem Milošem Zemanen ohledně Rychetského návrhu uspořádat státní pohřeb pro zesnulou herečku Vlastu Chramostovou.

Kubera se domnívá, že ten spor byl zbytečný stejně jako diskuse o uctění památky Karla Gotta.

K tomu Kubera řekl, jak by on uctít památku Karla Gotta. „Kdybych o tom rozhodoval já, uspořádal bych megakoncert v O2 aréně, kde by vystoupili všichni jeho kamarádi z branže, a výtěžek by byl věnován na léčení leukémie dětí apod.,“ řekl svůj názor.

Nu a větou „Nehynoucí sláva Teplic,"komentoval aktuální skutečnost, že bývalý hejtman David Rath na stoupil do vězení právě v tomto městě.

(ps, Interview ČT24, Prvnizpravy.cz, foto: Interview ČT24)