Svátek má: Monika

Politika

Velikost textu:

Schneider: Jak se prokazuje ruské vměšování

Schneider: Jak se prokazuje ruské vměšování

Podle reportáže, která zazněla v úterý večer asi pět minut před půl osmou ve zpravodajském pořadu ČT v Události, uplyne od zadržení údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina v Praze na žádost FBI už 8 měsíců. O jeho vydání však požádaly Spojené státy i Rusko.

Jan Schneider
31.květen 2017 - 17:15

Nikulinovým údajným kriminálním činem má být podle FBI zcizení miliónů osobních údajů ze sítě LinkedIn. Podle ruské policie zase ukradl tisíce dolarů z internetové peněženky. Nikulin obě obvinění odmítá. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Schneider.

Městský soud v Praze včera ponechal obě možnosti vydání otevřené. Nikulin pokládá americké stíhání za politicky motivované a podal si proti případnému vydání do Spojených států stížnost. O ní rozhodne Vrchní soud v Praze a konečné rozhodnutí bude na ministru spravedlnosti.

Co je na celé té situaci tak mimořádného?

Nikulin u soudu totiž vypověděl, že ho eskorta dvakrát odvezla z vazby k výslechu na policii Na Perštýn, kde mu přítomný agent FBI údajně nabízel americké občanství a další výhody, pokud se přizná k hackerskému útoku proti prezidentské kandidátce Hillary Clintonové.

„Měl jsem na sebe vzít vinu a přiznat, že to bylo z příkazu ruské vlády. Sliboval mi, že za to budou všechna obvinění vzata zpět.“

Podle Nikulinových právníků mu při vydání do Spojených států hrozí nepřiměřeně vysoký trest, přes 50 let. Státní zástupkyně ale soudu nedostatečně předestřela skutečný rozsah hrozícího trestu, o čemž svědčí její sdělení, že Nikulinovi hrozí ve Spojených státech pouze 10 let.

Tak toto všechno zaznělo v České televizi. Nebudiž tato reportáž zapomenuta, prokazuje totiž, že v České televizi jsou lidé, kteří umějí a stojí na obou nohách a koukají na svět oběma očima!


Co z toho vyplývá? Není zřejmé, z jakého titulu se FBI montuje do údajné krádeže nějakých osobních dat, zdali by to byl ve Spojených státech vůbec federální zločin? Nicméně ten skutečný důvod zájmu je zcela zřetelně jinde. FBI bude asi zkoušet po světě pochytat a zlomit nějaké hackery, aby přiznali, že z iniciativy ruké vlády hackovali kampaň Hillary Clintonové, a tak by se slavně potvrdilo, že vlastně vyhrála Hillary a proti Trumpovi bude iniciován proces impeachmentu.

Při něm se John McCain už zcela převtělí do role Josepha McCarthyho (kterou si zatím nanečisto zkouší), a dokáže, že bolševici jsou dokonce mezi americkými óbrkapitalisty. Že to nedává vůbec žádný smysl? Další důkaz, jak jsou Rusové prefíkaní!

Ale zpět Na Perštýn. Nezapomeňme na tuto epizodu. Vydá-li ministr spravedlnosti Robert Pelikán Jevgenije Nikulina do Spojených států, nebylo by se pak čemu divit, kdyby hrozba těch 50 let v kriminále zapůsobila, a Američané by tak získali svého Pokoše, jak by řekl Kajínek.

Nezapomeňme na tuto velmi výmluvnou epizodu!

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)