Svátek má: Emanuel

Politika

Velikost textu:

Sobotka by měl uvažovat o rychlém opuštění Poslanecké sněmovny

Sobotka by měl uvažovat o rychlém opuštění Poslanecké sněmovny

"A kdo nechce plnit předvolební sliby? Před sněmovními volbami v roce 2013 byl jedním z nejdůležitějších programových cílů ČSSD boj proti církevním restitucím. Vytvořením koaliční vlády s lidovci byla ovšem tato záležitost zcela vyřazena z politické agendy," píše Jiří Paroubek.

Bývalý premiér Jiří Paroubek
5. března 2018 - 08:29

"Prostě v politice je vždycky něco za něco, a pokud Sobotkova ČSSD udělala vládu s lidovci a hnutím ANO, nemohla ani uvažovat o tom, že by lidovci souhlasili s jakoukoli formou přehodnocení zákona o církevních restitucích. Na jaře roku 2016 ovšem vstoupil do hry návrh jihočeského zastupitelstva, tehdy vedeného Jiřím Zimolou, v němž „vládní většinu“ tvořili ČSSD a komunisté, který uvažoval o zdanění restitučních finančních náhrad," míní v komentáři na webu Vaševěc.cz Jiří Paroubek, který nazval  Kdo je proti církevním restitucím.

"Nebylo to sice řešení dokonalé, ale byl to alespoň nějaký exit z předvolebního slibu, který Sobotkovo vedení ČSSD voličům dalo a nemohlo splnit. Sobotka vystoupil ovšem tehdy proti návrhu jihočeského krajského zastupitelstva velmi ostře. Řekl vlastně jinými slovy, že se jedná o zcela účelový předvolební návrh před krajskými volbami mající za cíl nahnat autorům hlasy ve volbách," pokračuje komentář bývalého premiéra.

"To pak evokuje otázku, zda ten jeho předvolební návrh před volbami do sněmovny v roce 2013 nebyl také zcela účelový. Samozřejmě, že spousta věcí, která se v politice dělá, je politicky účelová. Na tom není nic tak pohoršujícího a rozhodně by se nad tím neměl pohoršovat premiér a předseda největší vládní strany. Samozřejmě, že pokud by hrozil rozpad koalice s lidovci, hodnotil bych celou věc jinak. Ale předseda lidové strany, Bělobrádek, tehdy velmi rozumně sdělil, že pokud dojde k prohlasování tohoto návrhu ve sněmovně i hlasy dvou dalších koaličních stran, nebude to pro lidovce důvodem k opuštění vládní koalice. Co chtěl tehdy Sobotka víc?" ptá se Jiří Paroubek.

"Rozhodl se však v té době pro definitivní opuštění svého předvolebního slibu. Dnes se někdo diví (moc takových lidí už ale neznám), jak to Sobotka mohl s tou sociální demokracií dovést takhle „zu grunt“ až k sedmi procentům. Ono je to ale vcelku logické, když zásadní předvolební sliby on a jeho kortešové typu Štěcha, nebrali vážně. Co mohl čekat, že bude?" pokračuje Paroubek.

"Voliči přestali brát časem vážně jeho a celou stranu. Když se ve středu 28. února 2018  hlasovalo ve sněmovně o komunistickém návrhu na zdanění církevních restitucí, respektive restitučních finančních náhrad, Sobotka hlasoval s pravicí proti tomuto rozumnému návrhu. Jako by zapomněl na své předvolební sliby, jako by zapomněl na to, že návrh zákona Nečasovy vlády o církevních restitucích byl schválen o jeden jediný hlas poslance ODS, který byl v té době již pravomocně odsouzen. Tedy, že existuje i morální právo takový zákon změnit," míní Jiří Paroubek.


"Je to smutné, ale Sobotka dnes hovoří o tom, že si může dovolit luxus vlastních názorů. Věřím, že jeho hlasování s českou pravicí a v její prospěch má být jenom obrazně řečeno vidlemi hozenými do jednání o budoucí vládě hnutí ANO s ČSSD, s podporou komunistů a nikoli vyjádřením jeho skrývané identity katolického věřícího. Nemám totiž vůbec nic proti lidoveckým předákům, kteří jsou v pravidelném kontaktu s katolickou hierarchií a hlasují podle své víry a podle svého svědomí a asi i s respektem k zájmu katolické hierarchie. Sobotka, ale zastupuje i jiný typ voliče, což možná příliš nechápe. A myslím, že je to další vážný důvod, proč by měl uvažovat o rychlém opuštění Poslanecké sněmovny ve prospěch někoho, kdo bude schopen lépe zastávat zájmy svých voličů, ale také dlouhodobý interes sociálně demokratické strany," píše se v Paroubkově komentáři.

"Sobotka se vydal na cestu zapšklosti a boje proti všem. Nejen, že svou stranu změnil v nevzhledné trosky, ale on ji svými současnými politickými postupy chce pohřbít definitivně," má jasno bývalý předseda ČSSD.

(ps, Vaševěc.cz, Prvnizpravy.cz, foto: ps)