Svátek má: Filip

Politika

Velikost textu:

Tragická smrt tří českých vojáků v Afghánistanu zasáhla českou politiku

Tragická smrt tří českých vojáků v Afghánistanu zasáhla českou politiku

První srpnovou neděli vydalo Ministerstvo obrany ČR smutnou zprávu o události v Bagrámu v afghánské provincii Parwan, kde došlo k útoku sebevražedného atentátníka v době, kdy zde ve stanoveném prostoru procházela pěší patrola tří českých vojáků.

Před armádními budovami jsou vlajky na půl žerdi
6. srpna 2018 - 08:19

Dnes 5. srpna 2018 okolo 3.50 hodin našeho času došlo při patrole v okolí základny Bagrám v afghánské provincii Parwan k útoku sebevražedného atentátníka. V uvedenou dobu prováděla pěší patrola běžnou činnost ve stanoveném prostoru. Následkem výbuchu utrpěli tři čeští vojáci, rotný Martin Marcin (1982), desátník Kamil Beneš (1990) a desátník Patrik Štěpánek (1993), smrtelná zranění.

Rodiny vojáků, kteří byli příslušníky 42. mechanizovaného praporu z Tábora, byly informovány. K dispozici jsou jim vojenští psychologové a vojenští kaplani.

„Tragická smrt tří našich vojáků mě velmi zasáhla. Všem rodinám a blízkým chci vyjádřit svou hlubokou soustrast,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.
Ministr je v telefonickém kontaktu s předsedou vlády i velením Armády ČR.

„Zpráva o úmrtí vojáků je vždy ta nejhorší, velmi mě to zasáhlo. V mých očích jsou to hrdinové, kteří se za hranicemi České republiky podíleli na boji proti terorismu. Celá země by na ně měla být hrdá. Upřímnou soustrast rodinám, příbuzným a kamarádům,“ sdělil náčelník Generálního štábu armády České republiky generálporučík Aleš Opata.

„V prostoru, kde v rámci patroly operovali, museli vojáci vystoupit z obrněných vozidel a pokračovat pěšky. Útok byl nenadálý a jeho následky bohužel fatální," popsal událost zástupce náčelníka Generálního štábu - ředitel Společného operačního centra generálmajor Jiří Verner.

Další tři členové patroly, jeden americký a dva afghánští vojáci, byli těžce zraněni.

Ostatky vojáků budou do České republiky přepraveny ve středu 8. srpna 2018 v odpoledních hodinách.

Před budovou Generálního štábu na Vítězném náměstí v Praze 6 bylo vytvořeno pietní místo. Na všech útvarech a ve všech armádních zařízeních byly staženy státní vlajky na půl žerdi.

K události se vyjádřili i český prezident Miloš Zeman, dále český premiér Andrej Babiš a další politici. Premiér  ve svém vyjádření řekl, že považuje české vojáky za hrdiny.

Vyjádření prezidenta republiky k úmrtí českých vojáků

"Hluboká lítost a soustrast všem příbuzným obětí sebevražedného atentátu. Nemělo by nás to však odrazovat od úsilí nadále bojovat s mezinárodním terorismem," uvedl prezident republiky a vrchní velitel ozbrojených sil České republiky Miloš Zeman poté, co se dozvěděl o smutné události.

(ps, mocr.army.cz, Prvnizpravy.cz,foto:mocr.army.cz,)