Svátek má: Běla

Politika

Velikost textu:

Ukrajina vyhlásila nouzový stav, veteráni blokují dovoz uhlí z Donbasu

Ukrajina vyhlásila  nouzový stav, veteráni blokují dovoz uhlí z Donbasu

Ukrajinský premiér Volodomyr Grojsman navrhnul na mimořádném zasedání vlády vyhlásit  výjimečný stav v energetice.

Ilustrační foto
17.únor 2017 - 20:01

„Jsou nějaké námitky v tomto případě?,“ zeptal se po diskusi o zavedení výjimečného stavu v energetice, která se konala na mimořádném zasedání vlády, předseda vlády Ukrajiny Volodymyr Grojsman, nikdo neprotestoval, takže Grojsman dodal, „ toto rozhodnutí bylo přijato".

Zavedení výjimečného stavu v energetickém sektoru je výsledkem nedostatku kvalitního černého uhlí - antracitu, používaného pro hutě a elektrárny. Černé uhlí je varianta, která má nejvyšší obsah čistého uhlí , od 90 do 97 procent, A tím i nejvyšší energetickou hodnotu. Tento druh uhlí se také vyznačuje dobrou elektrickou vodivostí.

Obchod s rebely
Nedostatek černého uhlí na Ukrajině je způsobeno tím, že se  těží na východě Ukrajiny,  kterou  v  současné době řídí separatisté.  Kromě toho, dodávky antracitu, které kyjevská vláda nyní kupuje od separatistů, jsou blokovány veterány z boje o územní nedělitelnost Ukrajiny.

Ukrajina: Žádná energetická bezpečnost, ale energetická závislost

Ministr energetiky a uhelnéhou průmyslu Ukrajiny Igor Nasalik,r řekl, že Ukrajina potřebuje 2-2,5 let na to, aby se zbavila závislosti na antracitu, který se používá v ukrajinských elektrárnách. Země prý postupně převede svůj stanice na plyn.

Ukrajina například vyjednává ve Spojených státech nákup milionu tun uhlí. Tuto komoditu v minulosti dovážela i z Jihoafrické republiky. Odborníci však poukazují, že oproti uhlí z Donbasu jsou ceny takto dováženého uhlí 3x až 5x dražší.

(rp,prvnizpravy.cz,wprost,foto:arch.)