Svátek má: Michal

Regiony

Velikost textu:

Bitva o hrad Lipý v rekonstrukci historických šermířů

Bitva o hrad Lipý v rekonstrukci historických šermířů

Českolipský Vodní hrad Lipý bude už tuto sobotu 31. července v obležení šermířů z historického spolku Tartus. Uskuteční se zde unikátní rekonstrukce dobývání českolipského hradu husity, skutečné historické události z roku 1426.

Z plakátu k akci
28. července 2021 - 07:00

Nádvoří hradu i předhradí se promění ve vojenské ležení, které bude veřejnosti zpřístupněno od 13 hodin. Návštěvníci zde v rámci doprovodného programu uvidí ukázky historických palných zbraní, budou se moci zaposlouchat do tónů středověké hudby nebo ochutnat některé z jídel polní kuchyně. Hradní sklepení pak nabídne prostřednictvím mučírny exkurz do práva útrpného.

Hlavní bitva o hrad začne v 17 hodin. „Oddíl 30 husitů pod vedením Jana Roháče z Dubé postupuje za zvuku husitského chorálu prostorem předhradí směrem k hradbám, kde se střetne s 30 obránci z hradní posádky,“ popisuje vyvrcholení celé akce Tereza Vraná, ředitelka Kultury Česká Lípa, tedy organizace, která celou akci pořádá. „Výsledek bitvy? Odolá hradní posádka  nebo je husité přemohou? Ten samozřejmě prozrazovat nebudu, na něj si každý musí do soboty počkat,“ doplňuje Tereza Vraná.Součástí doprovodného programu bude také řemeslný jarmark s ukázkami dobových řemesel jako je třeba kovářství, výroba keramiky nebo ražba mincí a chybět nebudou ani stánky s klasickým občerstvením, pivem i nealko nápoji.

Areál, kde se celá historická akce bude odehrávat nebude jen nádvoří, jak jsou návštěvníci zvyklí z jiných našich akcí, ale bude to i celé předhradí tj. louka okolo hradu. Do areálu se lze dostat dvěma vstupy. Jeden bude na rohu louky, z parkoviště za OD Andy, druhý u Centra textilního tisku. Oba vstupy budou zároveň sloužit jako pokladny pro koupi vstupenek,“ přibližuje dále ředitelka.


Libereckenovinky.cz informoval Milan Kořen. KULTURA ČESKÁ LÍPA.

(rp,libereckenovinky.cz,foto:KULTURA ČESKÁ LÍPA)