Svátek má: Havel

Regiony

Velikost textu:

Bývalý štáb sovětské armády do dvou měsíců z Ralska zmizí

Bývalý štáb sovětské armády do dvou měsíců z Ralska zmizí

Stavební stroje dnes začaly demolovat tři objekty bývalého generálního štábu v prostoru Ralsko. Ruiny a suť zmizí zhruba za dva měsíce, pak se místo zatravní.

Demoliční práce
1. prosince 2017 - 07:00

Za demoliční práce Liberecký kraj zaplatí 3.256.535 Kč. Příští rok chce srovnat se zemí dalších deset budov, které hrozí zřícením.

Podobných objektů v dezolátním stavu je v bývalém vojenském prostoru Ralsko celkem 177. V loňském roce nechal Liberecký kraj zbourat dřívější kulturní dům.

„Do budoucna plánujeme práce zrychlit. Letos zmizí tyto tři objekty a v příštím roce chceme nechat zbourat dalších deset budov. Pokračovat hodláme i v dalších letech, dokud nebude prostor úplně čistý a bezpečný,“ zdůrazňuje statutární náměstkyně hejtmana Jitka Volfová. „Na rok 2018 máme v rozpočtu na demolice vyčleněno 10 milionů korun a šest milionů nám zbývá z letoška, protože jsme tuto zakázku vysoutěžili za podstatně nižší částku, než jsme předpokládali,“ dodává náměstkyně.

Po zkušenostech z loňského roku, kdy kraj ušetřil asi milion korun, byla i tato veřejná zakázka vypsána v režimu design&build. Kraj obdržel celkem dvanáct nabídek. Vítězný uchazeč, společnost Mrozek a.s., nabídl cenu 2.691.651 Kč bez DPH, celkem tedy s DPH 3.256.535 Kč.


„Výhodou design&build je, že vybraný zhotovitel zajistí zpracování realizační dokumentace prováděných prací, statického návrhu postupu bouracích prací a technologického postupu při jejich zabezpečení. Výsledkem musí být logicky kompletní odstranění objektů z pozemků,“ vysvětluje Marek Pieter, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Krajská správa silnic Libereckého kraje, která má areál ve správě, na rok 2018 již připravuje projektové dokumentace na demolice objektů bývalé stanice technické kontroly, ubikace a kotelny se skladem uhlí. V následující vlně je naplánována demolice původní čerpací stanice pohonných hmot, vrátnice, administrativního střediska nebo budova kotelny.

Část bývalého vojenského prostoru spolu s letištěm převzal Liberecký kraj od státu v roce 2007. Libereckenovinky.cz  informovala Markéta Žitná, tisková mluvčí Libereckého kraje.

(jv,libereckenovinky.cz,foto:kú)