Svátek má: Vavřinec

Regiony

Velikost textu:

Česká Lípa podruhé spustí systém forenzního značení kol

Česká Lípa podruhé spustí systém forenzního značení kol

Přiřadit kolům, koloběžkám nebo invalidním vozíkům jedinečnou DNA, díky které jsou v případě krádeže lépe dohledatelné, to je smyslem tzv. forenzního značení.

Ilustrační foto
30. července 2020 - 07:00

Tento způsob označování drahocenných dopravních prostředků nabídlo město Česká Lípa svým občanům už v loňském roce. Jelikož se projekt setkal s velkým úspěchem a všechny značící sady našly své majitele, spouští tento projekt město Česká Lípa letos znovu.
 
Stejně jako v loňském roce bude k dispozici 200 sad k označování jízdních kol nebo koloběžek a 50 sad pro invalidní vozíky. Označování bude opět probíhat na dětském dopravním hřišti, rezervační systém bude spuštěn s největší pravděpodobností v srpnu opět na webu https://dhcl.cz/. O spuštění systému se občané dozvědí s předstihem.

„Těší nás, že projekt forenzního značení kol byl v loňském roce úspěšný, rádi v něm tedy pokračujeme i v letošním roce. Služba bude pro občany zdarma, navíc si lidé budou moci zvolit termín označení, který jim nejvíc vyhovuje. Chtěla bych však poprosit, aby tyto termíny lidé dodržovali. Pokud se nebudou moci dostavit, je nutné se předem omluvit, náhradní termíny bez omluvy již dávat nebudeme. O službu má zájem mnoho občanů a byla by škoda, kdyby se nedostalo na ty, kteří o službu opravdu stojí, uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová.

Forenzní značení kol je metoda, pomocí které je možné jízdní kola, koloběžky nebo invalidní vozíky označovat unikátní látkou, v níž jsou mikrotečky s kódem, které nejsou viditelné pouhým okem. Takto označené kolo má pak svoji jedinečnou syntetickou DNA, obdobně unikátní jako otisk prstu. Mikrotečky s kódem jsou neviditelné, dopravní prostředek je však označen viditelnou samolepkou, která potencionální pachatele informuje, že je opatřen syntetickou DNA a zaregistrován v nadnárodní databázi výrobce tohoto značení. Při označením kola navíc nedochází k jeho estetickému či faktickému poškození. Samolepky lze aplikovat za hezkého počasí, kdy je minimum prachu a vlhkosti.


U označování kola bude přítomen zaměstnanec českolipského městského úřadu a příslušník městské policie. K označení musí mít lidé občanský průkaz a ideálně kupní smlouvu ke kolu. Pokud kupní smlouvu občan mít nebude, stačí čestné prohlášení, že je majitelem kola či invalidního vozíku. V loňském roce nechalo město takto označit koloběžky, které jsou k zapůjčení v českolipském infocentru. V letošním roce si nechají označit svá dvě nová služební kola městští strážníci.

Podle webu města Česká Lípa

(lh,libereckenovinky.cz,foto web města ČL)