Svátek má: Ludvík

Regiony

Velikost textu:

Česká mincovna předala pamětní medaile Jana Palacha a Jana Zajíce

Česká mincovna předala pamětní medaile Jana Palacha a Jana Zajíce

Česká mincovna předala pamětní medaile rodinám Jana Palacha a Jana Zajíce. Uctila památku jejich boje proti komunismu.

Pamětní medaile
21. ledna 2019 - 07:00

Již padesát let uběhlo od výjimečného činu Jana Palacha, když vlastním upálením protestoval proti tehdejšímu komunistickému režimu. U příležitosti vzpomínkového aktu na tuto událost se Česká mincovna rozhodla uctít Palachovu památku a darovala pozůstalé rodině pamětní medaili s jeho motivem.

Stejně jako v případě Palacha uctila Česká mincovna také památku Jana Zajíce, který se v den 21. výročí komunistického puče taktéž upálil. Přestože se Jan Palach s Janem Zajícem za svého života nikdy nesetkali, v mnohém si byli hodně podobní. Spojovaly je povahové rysy, politické přesvědčení i zážitky, které museli v komunistickém Československu na vlastní oči sledovat. Oba se proto rozhodli formou výjimečného protestu vyburcovat národ, aby opět získal svobodu a mohl sám rozhodovat o svém osudu.

Právě kvůli jejich nesmírné odvaze a sebeobětování, které si v těchto dnech připomínáme, je Česká mincovna zařadila do svého cyklu Národní hrdinové, v němž je společně vyobrazila na stříbrných pamětních medailích a zlatých dukátech. Medaile dostaly požehnání od biskupa Václava Malého a byly předány rodinám obou hrdinů.


„Osobnosti, které jsme zařadili do cyklu Naši hrdinové, významnou měrou přispěly k budování našeho národa. U Jana Palacha i Jana Zajíce jsme okamžitě věděli, že musí být jeho součástí. Prokázali totiž ohromnou odvahu a svým počínáním jasně ukázali, že budoucnost československého národa je pro ně důležitější než jejich vlastní životy,“ vysvětlil Jaroslav Černý z České mincovny.  

Česká mincovna sídlící v Jablonci nad Nisou je tradičním českým výrobcem a prodejcem pamětních mincí a medailí již 25 let. Libereckenovinky.cz informoval David Vondra.

(jv,libereckenovinky.cz foto:d.vondra)