Svátek má: Václav

Regiony

Velikost textu:

Českolipské muzeum se na více než rok uzavře pro veřejnost

Českolipské muzeum se na více než rok uzavře pro veřejnost

Hlavní budova Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě se od 1.ledna příštího roku uzavře.

Ilustrační foto
11. prosince 2019 - 07:00

Až do 28. února roku 2021 zde totiž bude probíhat stavební projekt vedoucí ke snížení energetické náročnosti celého sídla. Uzavřené budou všechny stálé přírodovědné a historické expozice a výstavní prostory muzea i galerie. Projekt zateplování vyjde kraj na přibližně 14,6 milionu korun včetně DPH.

„Vlastivědné muzeum v České Lípě sestává z památkově chráněných budov, je tedy třeba při úpravách dostát požadavkům památkářů. U tak velkého komplexu by se výsledek měl projevit v úsporách na energiích. Současně bude probíhat malování interiérů. Kolegové z muzea se budou snažit zpřístupnit expozice ihned, jakmile to bude možné. Prosím tedy všechny návštěvníky muzea o pochopení,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


V rámci projektu dojde zejména k výměně výplní okenních otvorů a vnějších dveří. Dle rozhodnutí státní památkové péče v České Lípě a Národního památkového ústavu v Liberci budou stávající okenní otvory odstraněny a nahrazeny novými replikami z dřevěných truhlářských profilů s tepelně izolačním dvojsklem.Část dveřních výplní nahradí též repliky, dveřní výplně osazené na vnějším ostění budou repasovány.Stálé expozice, výstavní prostory, kanceláře, depozitáře a sklady se přestěhují, aby firma mohla stavební práce provést. Stěhování se ujmou přímo zaměstnanci muzea, protože se jedná o cenné sbírkové předměty. Hlavní budovu nebude možné v průběhu stavby vyklidit. Expozice se pak vrátí na svá místa, prostory se vymalují a dokončí se další technické úpravy.

„Naší snahou bude co nejdříve zpřístupňovat dokončené prostory veřejnosti. To však bude záležet na finančních možnostech a zajištění bezpečnosti a ochrany návštěvníků a majetku Libereckého kraje,“ dodal Zdeněk Vitáček, ředitel Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.

Pro veřejnost zůstane otevřený celý areál výstavních prostor ambitu, kaple Nejsvětější Trojice (dnes Biberova hudební síň), Svaté schody, Loretánský dvůr a kaple Panny Marie Loretánské. Přístupná bude také klášterní zahrada s Klášterní pivní restaurací.


Ve výstavním prostoru ambitu návštěvníci zhlédnou expozici „PALNÉ ZBRANĚ ZE SBÍRKY MUZEA“. V této části areálu kláštera, která zůstane pro veřejnost otevřena, se budou v příštím roce konat i další kulturní akce.   

Libereckénovinky.cz informoval Mgr. Filip Trdla, tiskový mluvčí, Liberecký kraj.

(red,libereckenovinky.cz,foto:arch.)