Svátek má: Nora

Regiony

Velikost textu:

Českolipským pedagogem roku je Eva Machová

Českolipským pedagogem roku je Eva Machová

Čtrnáct českolipských pedagogů bylo v letošním roce nominováno na čestné ocenění Českolipský pedagog roku 2020. Tou nejlepší z nich byla zvolena paní učitelka Eva Machová, která již 40 let učí děti v mateřské školce.

Ilustrační foto z akce
23. června 2020 - 07:00

Ocenění si paní učitelka převzala z rukou členů vedení města na slavnostním vyhlášení, které se konalo ve čtvrtek 18. června v českolipské Ville Hrdlička.

Na slavnostní předávání byli pozvaní všichni nominovaní, každý z nich si odnesl diplom a skleněnou trofej. Vítězka kromě toho obdržela ještě symbolický šek na 10tis. Kč. Ocenění nejlepším učitelům město předává již více než deset let. Každoročně se slavnostní večer koná na konci března, u příležitosti Dne učitelů. Letošní vyhlášení pedagogu roku pak na pozdější termín odsunula koronavirová krize.

„Letošní školní rok, zejména jeho druhá polovina, byl pro pedagogy i ředitele škol extrémně náročný. Museli se ze dne na den vyrovnat s nastalou krizovou situací a ve velmi krátkém čase vše zorganizovat v souladu s vládními nařízeními. Ačkoli školy přišly o mnoho zajímavých projektů nebo akcí, děti se dlouho neviděly se spolužáky, musely si poradit s množstvím domácích úkolů a do jisté míry se věnovat samostudiu, myslím, že všichni ustáli krizi se ctí. O to víc jsem ráda, že jsme mohli poděkovat učitelům za jejich práci ještě v tomto školním roce. Všichni nominovaní mají moje velké uznání a patří jim moje hluboká poklona za to, jak všechno zvládli. Do další práce jim přeji mnoho energie a neutuchající optimismus,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová.

Nominováni na ocenění „Českolipský pedagog roku 2020“ byli:
Mgr. Alena Jurkuláková – Základní škola Pátova
Mgr. Alena Legezová – Základní škola Dr. Miroslava Tyrše
Taťana Černá – Mateřská škola Šikulka, Česká Lípa
Mgr. Lenka Filipová - Základní škola Partyzánská
Dana Moulíková – Mateřská škola Severní, Česká Lípa
David Mašek – ZUŠ Česká Lípa
Mgr. Marie Gajdošíková – Základní škola Slovanka
Nataša Kačínová – Mateřská školka Bratří Čapků, Česká Lípa
Mgr. Jitka Kubišová - ZŠ a MŠ Jižní – Základní škola
Mgr. Petra Chadimová – Základní škola Školní
Mgr. Marta Pilařová – Základní škola 28. října
Pavla Vlasáková, DiS – ZŠ a MŠ Jižní – Mateřská škola
Mgr. Jana Adamcová – Základní škola Šluknovská, Česká LípaČeskolipským pedagogem roku 2020 je:
Eva Machová – Mateřská škola Arbesova, Česká Lípa


Eva Machová je vedoucí učitelkou Mateřské školy Roháče z Dubé od roku 2003, kdy v rámci transformace došlo ke sloučení tří mateřských škol - Arbesova, Dolní Libchava a Roháče z Dubé - do jedné příspěvkové organizace.  Výchově a vzdělávání dětí se však tato milá a usměvavá paní učitelka věnuje mnohem déle a to 40 let.

Jejími třídami tak prošlo několik generací a bývalí svěřenci rádi vzpomínají na její laskavý mateřský přístup, který u malého dítěte vzbuzuje pocit důvěry a bezpečí.  

Je pečlivá, svědomitá, spolehlivá, ochotná pomoci. Děti vede k osvojování znalostí a dovedností potřebných pro jejich další rozvoj.  Kromě toho je učí hře na flétnu a připravuje je na nejrůznější veřejná vystoupení. Velmi svědomitě se o ně stará také při pobytu na školách v přírodě, které školka pravidelně organizuje. Zajišťuje i školní slavnosti a výlety a uvádí do praxe začínající učitelky, kterým předává své bohaté pedagogické zkušenosti.


Zároveň jako vedoucí učitelka již 17 let zajišťuje chod celé mateřské školy po stránce personální i provozní. Komunikuje a spolupracuje s rodiči a je příkladem pro ostatní při vzájemné spolupráci napříč celou příspěvkovou organizací, kde také ochotně zastupuje kolegyně na všech pracovištích. Její klidné a nekonfliktní jednání velkou měrou přispělo také ke zvládnutí veškerých rizik, která před lety provázela samotný vznik nové příspěvkové organizace, kdy bylo nezbytné řešit personální i organizační změny vyplývající ze spojení tří mateřinek. Ani to nebylo snadné a Eva Machová byla velkou oporou.

Podle webu města Česká Lípa

(lh,libereckenovinky.cz,foto web města ČL)