Svátek má: Radek

Regiony

Velikost textu:

Hrady a zámky lákají na Velikonoční svátky

Hrady a zámky lákají na Velikonoční svátky

Velikonoce na hradech a zámcích, ale také akce připomínající Mezinárodní den památek a sídel. Veselý Kopec vstupuje do jubilejní 45. sezóny, na Bezdězu představí zrestaurované dřevořezby.

Lemberk - Velikonoce na zámku
12.duben 2017 - 07:00

Velikonoční svátky jsou pro správy hradů a zámků krásnou příležitostí, jak oslovit, pozvat veřejnost k návštěvě – na vybraných objektech zavoní na talířích polévka s nasekanými kopřivami, beránek, mazance i barevná vajíčka a výklad průvodci rozšíří o informace, jak vlastně šlechta trávila tyto svátky.

Mezinárodní den památek a sídel (18. 4.) inspiroval správy objektů ke zpřístupnění běžně nepřístupných prostor, rozšířeným prohlídkám a dalším aktivitám, kterými bude tento významný den návštěvníkům připomenut.

Veselý Kopec vstupuje v pátek 14. dubna do jubilejní 45. sezóny. O Velkém pátku, pro křesťany v nejtišší a nejsmutnější den, jsou hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu veřejnosti otevřeny, neboť tento den je státním svátkem a zůstanou tak jak o Bílé sobotě, tak i na Boží hod velikonoční, tedy o Velikonoční neděli, kdy podle liturgického kalendáře končí půst. Kdo nechce dodržovat tradici pomlázky, může přijít na prohlídku i o Velikonočním/Mrskaném nebo také Červeném pondělí.


Všechny objekty v kraji Libereckém, Pardubickém a Královéhradeckém jsou zpřístupněny, některé i s doprovodným programem, kdy se návštěvník dozví, jak byl zámek či hrad nazdoben, co panstvo jídávalo, že nejčastější barvou vajíček byla červená, či že první zmínky o zajíčkovi, který nosí barevná vajíčka či dárky, pochází zhruba z poloviny 17. století z německých zemí.

Liberecko:
14. - 17. dubna: státní hrad Grabštejn – Velikonoční prohlídky. V období velikonočních svátků od Velkého pátku do Velikonočního pondělí bude na hlavním prohlídkovém okruhu velikonoční výzdoba, výklad bude obohacen o zvyky spjaté se svátky jara. Vstupné nezměněno. Pouze 17. dubna: kostýmované velikonoční prohlídky  a dílničky. Můžete se těšit na oblíbenou výrobu perníčků, slepiček z vejdunků, výrobky z proutí, velikonoční obrázky, pletení pomlázek a další aktivity.

14. - 17. dubna: státní zámek Lemberk – Velikonoce na zámku. Speciální prohlídky velikonočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple s průvodcem v 9.30; 10.30; 11.30; 12.30; 13.30 a 14.30 hodin. Ukázka velikonočního slavení a zvyků šlechty. Na Lemberku bude také zpřístupněna středověká věž.

13. - 17. dubna: státní zámek Zákupy – Mezinárodní den památek a sídel - prohlídky běžně nepřístupných prostor 1. patra zámku Zákupy. Mimořádné prohlídky vás zavedou do několika vybraných prostor, které sloužily donedávna jako depozitáře a nyní se postupně chystají na svou rekonstrukci. Dozvíte se o jejich budoucím využití a ukážeme také restaurátorské sondy, které prokázaly historickou výmalbu. Jako dárek nebude chybět návštěva skutečného depozitáře, kde si povíme o jeho fungování a ukážeme si některé zajímavé předměty.

14. - 17 dubna: státní hrad Bezděz – Vystavení vzácných dřevořezeb z Křížové cesty. V rámci Mezinárodního dne památek budou v gotické hradní kapli vystaveny vzácné dřevořezby, které pocházejí z bezdězské Křížové cesty. Dřevořezby se ztratily v druhé polovině 20. stol., když byly umístěny nejprve v kapličkách na svém původním místě a později na hradě v Purkrabském paláci. Tři ztracené výjevy z ukřižování Ježíše Krista byly nákladně zrestaurovány a vloženy do původních rámů ze 17 stol. V uvedených dnech si je můžete prohlédnout na hradě Bezděz. Také bude mimořádně otevřen ochoz v královské kapli. Od 10 do 16 hod.

15. dubna: státní hrad Grabštejn – Mezinárodní den památek a sídel. Mezinárodní den památek a sídel na Grabštejně v roce 2017 bude opět tradičně věnován renesanční etapě v historii hradu i renesančnímu majiteli dr. Jiřímu Mehlovi ze Střelic. Pro návštěvníky budou připraveny speciální prohlídky renesančních interiérů s důrazem na toto pro hrad snad nejvýznamnější období. Malí návštěvníci budou mít navíc možnost zažít dětskou interaktivní prohlídku, při níž si vyrobí i zmiňovaného hradního pána ve zmenšené podobě.

Libereckenovinky.cz informovala Mgr. Bc. Lucie Bidlasová za NPÚ ÚPS na Sychrově.

(jv,libereckenovinky.cz foto:npú)