Svátek má: Jaromír

Regiony

Velikost textu:

Inkubátor ve sklářské škole v Šenově podpoří rozvoj mladých talentů

Inkubátor ve sklářské škole v Šenově podpoří rozvoj mladých talentů

Škola a sklo — inkubátor na cestě do života. Tak se jmenuje přeshraniční projekt, jemuž vdechují život na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově ve spolupráci se saským městem Reichenbach.

Inkubátor ve sklářské škole v Šenově
19. ledna 2020 - 07:00

Díky němu se zrodil inkubátor talentů, jenž umožní rozvoj mladým talentovaným tvůrcům. Hlavním cílem projektu je vytvoření přeshraniční sítě vzájemně spolupracujících středních škol, zaměřené na zachování tradičních uměleckých řemesel, a to zejména uměleckého sklářství.

„Rekonstrukce budovy přilehlé k Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské je dalším světlým střípkem do mozaiky investic v Kamenickém Šenově. Jsem moc rád, že projekt je namířen na spolupráci této střední školy se žáky základních a základních uměleckých škol. Takto by ta spolupráce měla vypadat,“ uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Díky otevření inkubátoru talentů se sklářské škole otevírá další možnost rozvoje výuky sklářství pro nadané děti z České republiky a Německa.

„Zrekonstruovaný objekt v Horské ulici v Kamenickém Šenově má nově zařízené prostory pro sklářské a výtvarné disciplíny, například dílny na vinuté perle a mozaiku. Dílny a ateliér budou sloužit k umělecké činnosti v rámci workshopů a kurzů. Jsem rád, že jsme mohli v rámci grantu a podpoře Libereckého kraje nevyužívaný objekt bývalého chlapeckého Domova mládeže obnovit a navrátit ke smysluplnému využití,“ doplnil ředitel školy Pavel Kopřiva.

Projekt Škola a sklo – inkubátor na cestě do života funguje díky Programu spolupráce na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014 — 2020. Vedoucím partnerem projektu je Město Reichenbach, českými partnery projektu jsou Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově a Liberecký kraj, jenž zajistil provedení investiční části projektu — rekonstrukci objektu bývalého domova mládeže, který se stane základnou pro další spolupráci partnerů. Celkové náklady na vybudování inkubátoru činí 13.909.370,48 korun, z toho samotná stavba vyšla na 12.302.229,99 korun a vybavení na 1.356.107,50 korun. Částky jsou včetně daně z přidané hodnoty.

„Pokud poskytovatel dotace kraji schválí žádost o dotaci v plném rozsahu, může kraj získat příspěvek téměř 12 milionů korun,“ naznačila Radka Loučková Kotasová, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

Akce však ještě není celkově ukončena a celkové náklady tak budou vyčísleny později. „Jsem rád, že jsme přispěli ke zrodu tak užitečného projektu. Investice do vzdělání je tou nejlepší investicí,“ poznamenal náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek Jan Sviták.

Mezi městem Reichenbach a šenovskou střední školou funguje intenzivní spolupráce, v rámci které se dosud uskutečnilo šest workshopů, šest výtvarných kurzů, pět společných poznávacích cest, dvě společná česko-německá setkání Napříč generacemi a po dvou výstavách studentských prací a vědomostních olympiádách. Studenti a pedagogové v tomto roce ještě absolvují tři uměleckořemeslné workshopy, dva vícedenní výtvarné kurzy, jednu společnou vzdělávací cestu a vědomostní olympiádu.

„Kraj se dlouhodobě věnuje nadějným talentům, a to nejen v oblasti umění či sportu, ale třeba i řešení, nápadů a inovací; s naší podporou už například funguje podnikatelský inkubátor. Sklo a Liberecký kraj k sobě patří a jsme rádi, že jsme mohli pomoci rovněž ke vzniku této mezinárodní líhně mladých sklářských tvůrců. Spolupráce mezi naším regionem a Saskem úspěšně funguje v mnoha směrech a věřím, že spolupráce českých a německých sklářů přinese zajímavé výsledky,“ řekl hejtman Martin Půta.Nechybí ani péče o společné kulturní dědictví: projekt se zaměřuje též na prezentaci historických odborných knih a vzorníků z 19. století a počátku 20. století. Dočkají se digitalizace a doplní je překlad do češtiny. Posléze vznikne ucelená databáze obrazového materiálu pro uměleckořemeslnou výuku a především inspiraci mladých sklářů.

„Je dobře, že se nezapomíná na významnou součást kulturního dědictví našeho kraje, kterou sklářství bezesporu je. Právě ono proslavilo region po celém světě a díky této staleté tradici můžeme nyní do kraje lákat návštěvníky na unikátní projekt Křišťálové údolí. Aby mohl být úspěšný, musí být živé sklářské řemeslo. To souvisí se zájmem o studium na sklářských školách. Přeshraniční inkubátor je dalším dobrým dílem v této skládačce,“ dodala Květa Vinklátová, radní pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Libereckénovinky.cz informoval Jan Mikulička, tiskový mluvčí Krajského úřadu Libereckého kraje.

(jv,libereckenovinky.cz,foto:arch.kú)