Svátek má: Tereza

Regiony

Velikost textu:

iQLANDIA 2017: Hranice 400.000 návštěvníků opět padla!

iQLANDIA 2017: Hranice 400.000 návštěvníků opět padla!

Do jednoho z největších a nejmodernějších science center v zemi – liberecké iQLANDIE – zavítalo v roce 2017 přesně 421.231 návštěvníků z Čech i zahraničí, do sousedního iQPARKU jich dorazilo celkem 103.567.

iQLANDIA
2. ledna 2018 - 07:00

Tým obou center je již nyní připraven na nadcházející sezónu – představí otevřenou dílnu FabLab nebo třeba mezinárodní projekt Art and Science. Určitě je na co se těšit. Libereckenovinky.cz informovala Lenka Vrátná.

„iQLANDIA si drží stabilní návštěvnost, která od roku 2015 nešla pod 420 tisíc, což je velmi slušné. Máme také radost, že iQPARK posílil,“ říká Pavel Coufal, ředitel iQLANDIE, o. p. s.

S českými turisty dorazili loni do obou libereckých science center i ti zahraniční. „Vedle jednotlivců a rodin s dětmi průběžně pociťujeme nárůst zájmu školních skupin především ze Saska a Dolního Slezska,“ doplňuje Jana Pivoňková, marketingová manažerka.

Pro letošek bude opět tým iQLANDIE oslovovat německé zákazníky napřímo. „Potvrdilo se nám, že lidé z Německa dají na osobní kontakt, proto se naši lektoři zúčastní v sousední zemi zhruba 10 významných akcí, jako je například Karierre Start v Drážďanech či TTG Tourismus v Löbau, kde aktivity centra představí široké veřejnosti osobně. Navíc se hodláme zapojit do projektu FreizeitCard a rozvíjet nadále spolupráce s institucemi jako Trixi Park, Trilex, KiEZ Querxenland a Kultur und Weiterbildungsgesellschaft. Pro Polsko pak máme nachystanou on-line marketingovou kampaň,“ upřesňuje manažerka.

Sexmisie je zpět!

V iQPARKU se momentálně buduje Vodní svět, jenž bude tvořen vodním korytem plným mlýnků, přehrad a pump. A i v iQLANDII mají napilno. Již v únoru se sem vrátí tolik oblíbená expozice Sexmisie, do které přibude celá řada interaktivních exponátů. Ve stejném měsíci zde představí mezinárodní projekt Art and Science. Ten se zaměřuje na propojení vědy a umění a v týdenních workshopech se do něho zapojí studenti z ČR, Polska a Německa.

„Navíc se nám podařilo získat prostředky od NADACE ŠKOLA HROU, tudíž kolem Velikonoc plánujeme otevřít první FabLab (fabrication laborities) v Liberci – otevřenou dílnu, kde si nejenom děti a jejich rodiče, ale i školní kolektivy vyzkouší práci s CNC stroji, 3D tiskárnami či laserovými řezačkami,“ dodává Pavel Coufal.

Zajímavý bude i program. Veřejnost potěší nové workshopy a badatelské aktivity. Školy a jejich svěřenci se naopak mohou zapojit do projektových dnů, čekají je propracovanější pracovní listy a inovované tematické Science show zaměřené na chemii.

Provoz science center něco stojí. „Roční náklady za uplynulý rok budou kolem 105 milionů Kč při ztrátě jednoho milionu korun. Největší položkou nákladů a výnosů jsou odpisy, pak samozřejmě mzdy,“ upřesňuje ředitel. Pro iQLANDII, o. p. s., pracuje aktuálně 150 lidí, z toho 90 na hlavní pracovní poměr. „Rádi podporujeme zaměstnávání na částečné úvazky, kterých využívají obzvláště studenti a hendikepovaní lidé,“ poznamenává Pavel Coufal.


Chod iQLANDIE a iQPARKU je v převážné míře financován ze vstupného, dále potom z darů a nejrůznějších partnerských projektů. „V tomto roce navážeme významnou spolupráci třeba se společnostmi Československá obchodní banka, a. s., a Innogy Česká republika, a. s.,“ říká manažerka Jana Pivoňková.

Nejvýznamnějším partnerem centra ale zůstává ŠKODA AUTO.  iQLANDII, o. p. s., v loňském roce přispěl i Liberecký kraj částkou pět set tisíc korun na lektorské programy pro děti a pro rok 2018 se podařilo navázat spolupráci rovněž se Statutárním městem Liberec. Science centra však ze svého rozpočtu nechají nemalé peníze v regionu. Jen za zboží, služby nebo zhotovení exponátů od lokálních dodavatelů utratí každoročně téměř dvě desítky milionů.


I Česká asociace science center, jejímž členem je i iQLANDIA, se snaží najít ve státním rozpočtu finanční prostředky, které by umožnily návštěvu center školám. „Science centra se postupně stala běžnou součástí neformálního vzdělávání. Popularizují přírodovědné a technické obory směrem k dětem i dospělým,“ uzavírá Pavel Coufal.

(jv,libereckenovinky.cz foto:iq,parl)