Svátek má: Běla

Regiony

Velikost textu:

Jablonné v Podještědí: Výstava mapující lidové tradice

Jablonné v Podještědí: Výstava mapující lidové tradice

Město Jablonné v Podještědí a Společnost přátel historie města Jablonného v Podještědí připravilo na konec prázdnin a začátek školního roku v zámečku Pachtů z Rájova výstavu Lidové tradice.

Plakát zvoucí na výstavu
6. srpna 2019 - 07:00

Výstava je zaměřena na původ lidových tradic, zvyků, obyčejů, pověr a pranostik v průběhu roku. Bude se držet křesťanského vnímání liturgického roku: advent – Vánoce – liturgické mezidobí (masopust) - Velikonoce – liturgické mezidobí. Přiblíží věci neodmyslitelně spojené s uvedenými svátky jako např.: adventní věnec, vánoční stromeček, dárky, vánočka, mazanec, pomlázka, beránek či jidáše.


Nezapomene se ani na svátky významných světců jako např. svátek Všech svatých (dušičky), sv. Martin, sv. Ondřej, sv. Mikuláš, sv. Silvestr, svátek Tří králů či svátek sv. Filipa a Jakuba (Filipojakubská noc).

Mnoho zvyků, obyčejů a pověr má původ ještě v pohanských dobách, ale stále se řada z nich dodržuje. Zmíněny budou i zvyky a obyčeje související se zemědělskými pracemi jako je vynášení zimy a vítání jara, zabíjačky, přípravu půdy, setí a ostatní práce, na poli končící sklizní a dožínkami. Můžete se těšit také na 1. máj, poutě a posvícení či svatby.

Výstavu budou doplňovat trojrozměrné exponáty vytvořené pro tuto výstavu dětmi z místních škol a šikovnými spoluobčany z města Jablonné v Podještědí.  

Výstava bude přístupná vždy v pondělí, středu, pátek a sobotu od 10 do 17 hodin. Vstupné je dobrovolné.

Libereckenovinky.cz o celé záležitosti informovala  Společnost přátel historie města Jablonné v Podještědí.

(vm, Libereckenovinky.cz, foto: SPHM)