Svátek má: Světlana

Regiony

Velikost textu:

Již 59. ročník fyzikální olympiády se konal v Jablonci nad Nisou

Již 59. ročník fyzikální olympiády se konal v Jablonci nad Nisou

Několik desítek studentů soutěžilo v Jablonci nad Nisou v celostátním kole 59. ročníku fyzikální olympiády.

Fyzikální olympiáda
19. března 2018 - 07:00

Celostátní kolo 59. ročníku Fyzikální olympiády kategorie A uspořádalo na přelomu února a března v Jablonci nad Nisou Gymnázium Dr. Antona Randy spolu s Jednotou českých matematiků a fyziků. Celkem 47 studentů převážně maturitních ročníků gymnázií řešilo teoretické i praktické úlohy v laboratoři Technické univerzity v Liberci. Zástupce Libereckého kraje Jaroslav Hořák se umístil na 20. místě.

Historie soutěže sahá až do roku 1959 a organizace letošního ročníku připadla právě Jablonci nad Nisou. Celostátní kolo navazuje na kola krajská. Letošní soutěž měla 11 vítězů s nejvyšším počtem bodů, z nichž pět postupuje do mezinárodního kola konaného 21. – 29. 7. 2018 v Portugalsku. Na prvním místě se umístil student z gymnázia v Praze s 41,5 body, na druhém student z Havířova se 40,5 body a třetí místo patřilo zástupci olomouckého gymnázia, který získal 39,5 bodu. Liberecký kraj reprezentoval Jaroslav Hořák z Gymnázia F. X. Šaldy Liberec, který se umístil na 20. místě s 27 body.

„Fyzikální olympiády se zúčastnila téměř osmdesátka soutěžících, porotců a hostů a na jejím zajištění se podílelo několik desítek lidí, kterým patří za kvalitní přípravu takto organizačně náročné akce velké díky. Jedná se o celostátní akci s podporou ministerstva školství i finanční podporou Libereckého kraje,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast školství, mládeže, zaměstnanosti, tělovýchovy a sportu Petr Tulpa.


Soutěž byla doplněna doprovodným programem, v rámci kterého se děti zúčastnily několika přednášek a workshopů nebo navštívily IQ Landii, která byla nejen pro mladé z ostatních krajů vítaným zpestřením. Worskhopy probíhaly ve firmě Jablotron a studenti si prohlédli firmu, byli seznámeni s částicovou kamerou či fungováním detektorů. Organizátoři jim také přiblížili práci sklářů a umožnili zhlédnout ukázku foukání skla od živnostníka roku Karla Sobotky, výrobce skleněných foukaných figurek. Pro zájemce byla na Technické univerzitě připravena přednáška na téma Metamateriály: Principy, aplikace, zajímavosti.

Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo na jabloneckém magistrátu v pátek 2. Března. Další fyzikální olympiáda proběhne příští rok v Hradci Králové. Libereckenovinky.cz informoval Filip Trdla za Krajský úřad Libereckého kraje.

(jv,libereckenovinky.cz foto:kú)