Svátek má: Filip

Regiony

Velikost textu:

Ke Dni židovských památek se připojila i Synagoga Turnov

Ke Dni židovských památek se připojila i Synagoga Turnov

V neděli 12.srpna proběhne v rámci Čech, Moravy a Slezska druhý ročník Dne židovských památek v České republice.

Ilustrační foto
10. srpna 2018 - 07:00

Návštěvníci budou moci zhlédnout více než padesát vybraných památek, které prošly v posledních letech nákladnou rekonstrukcí či židovských památek, které nejsou volně přístupné.

K této akci se připojila i Synagoga Turnov. Otevřena bude od 9 do 17 hodin, přičemž v 10 a ve 14 hodin proběhne pro zájemce speciální prohlídka bývalé židovské čtvrti a židovského hřbitova. Informovaly o tom webové stránky města Turnov.

Akci pořádá Židovská obec v Praze ve spolupráci se Správou budov a hřbitovů a. s. Matana, Federací židovských obcí v ČR, židovskými obcemi v Brně, Karlových Varech, Liberci a Teplicích a také s dalšími regionálními partnery.


Většina židovských obcí na území dnešní České republiky zanikla kvůli holocaustu a také v důsledku poválečných emigračních vln. Synagogy a židovské hřbitovy byly opuštěny a chátraly. Během druhé světové války bylo nacisty vypáleno a zbořeno nebo v závěrečných bojích zničeno na 70 synagog. Dalších 105 synagog bylo zbořeno během čtyřicetiletí komunistického režimu. Hřbitovy a jiné památky byly soustavně a systematicky ničeny. Teprve po listopadu 1989 bylo možné poprvé přikročit k dokumentaci a záchraně zbylých památek.

Do dnešní doby se tak dochovalo kolem 200 synagog a 370 židovských hřbitovů. Tyto památky jsou ve vlastnictví některé z deseti židovských obcí nebo Federace židovských obcí v ČR, ale také ve vlastnictví měst, církví i soukromých majitelů.

(vm, Libereckenovinky.cz, foto: Město Turnov)